Hogyan kell ezt a két szögfüggvényt levezetni?


sin15° és cos15°-ról van szó.

1, Szögfelezőtételt alkalmazom lesz: x=gyök3 / 2+gyök3.

2, Ahhoz azonban, hogy pl a cos15°-nál fel tudjam írni a koszinusz szabályát, kéne a szögfelező hossza, mint átfogó.

3, Mivel ennél a feladatnál NEM LEHET SZÁMOLÓGÉPET HASZNÁLNUNK, ezért nem tudom kiszámolni, ahogy a tanár órán, mert nagyon bonyolult. Vlki eltudná magyarázni?

Előre is köszönöm :)


2012. máj. 22. 18:50
 1/3 bongolo ***** válasza:

Először kiszamolom úgy, ahogy elkezdted, atán mutatok egy egyszerűbbet.


Pitagorasz tétellel kijön a szögfelező:

f² = √3² + x²

f = √(3+x²) = √(3 + 3/(2+√3)²)

f = √3·√(1 + 1/(2+√3)²)

f = √3·√(((2+√3)² + 1)/(2+√3)²)

mivel (2+√3)² = 4+4√3+3 = 7+4√3, ezért

f = √3·√((8+4√3)/(2+√3)²)

f = √3·√(4·(2+√3)/(2+√3)²)

f = √3·√(4/(2+√3))


Ez után a koszinusz:

cos 15° = √3/f = 1/√(4/(2+√3))

= √((2+√3)/4)

= √(2+√3)/2


Ennél jobbat nem kell belőle csinálni.


-------


Az egyszerűbb levezetés:


Nem tudom, tanutátok-e azt, hogy

cos 2x = cos²x - sin²x

Ha belevesszük azt is, hogy sin²x+cos²x=1, akkor:

cos 2x = 2cos²x - 1

cos x = √((1+cos 2x)/2)


Tudjuk, hogy ha x=15°, akkor cos2x = cos 30° = √3/2

cos 15° = √((1 + √3/2)/2)

= √((2+√3)/4)

= √(2+√3)/2


Ugyanaz jött persze ki, mint az előbb.

2012. máj. 22. 19:46
 2/3 A kérdező kommentje:
Huhh, nekem épp az a bajom, hogy nem látom át a szögfelezőnek a kiszámítását pitagorasz tétellel. KÖszi, amit leírtál levezetésnek, de nem nagyon tudom átlátni, ez a bajom sajnos....
2012. máj. 23. 18:39
 3/3 bongolo ***** válasza:

Csinálj rajzot. A 30 fokos háromszög oldalai: az átfogó 2, a befogók pedig 1 és √3 hosszúak. A szögfelező f hosszú. Az 1 hosszú oldalt x és 1-x szakaszokra bontja, x esik a √3 mellé. A 15 fokos derékszögű háromszög oldalai tehát: az átfogója f, a befogói pedig x és √3. A Pitagorasz tétellel:


f² = x² + (√3)²


Ez volt az első egyenlet, amit felírtam. A folytatás már nem Pitagorasz, csak átrendezések. Azokat érted? Abból kijön f-re egy nem túl bonyolult alak:


f = √3·√(4/(2+√3))


Ugye azt érted, hogy a zárójelezés azt mondja, hogy a számláló 4, a nevező 2+√3, és az egész tört négyzetgyök alatt van. A gyök elé kivittem a √3-at, mert azzal majd lehet egyszerűsíteni.


Utána a koszinusz 15-nél a szög melletti befogó √3 hosszú, az átfogó pedig f, ezért

cos 15° = √3/f

Innen már egyszerű átalakításokkal (egyszerűsítés és reciprok) jött a végeredmény.


Az utolsó képletnél:

cos 15° = √(2+√3)/2

a számláló a gyökös kifejezés, a nevező (2) már a gyökjelen kívül van.

2012. máj. 23. 23:12