Ytlosz kérdése:

Hogyan kell levezetni? 16+2x/3x2-12 - x-1/4+2x = -2x-1 /6-3x


Érték tartomány is kell.

Elvileg másodfokú egyenletre jön ki.



2012. ápr. 11. 12:08
 1/7 bongolo ***** válasza:
Rakj zárójeleket légyszi, hogy egyértelmű legyen, mi van a számlálóban és a nevezőben, meg hogy a minusz csak a 2x-re vonatkozik, vagy a 2x-1-re, stb.
2012. ápr. 11. 13:56
 2/7 A kérdező kommentje:

A per jelek a törtet jeleznék. Zárójel az nincsen sehol, az első per jel után 3x a négyzeten - 12 lenne, a -2x-1 pedig ahogyan le van írva.


Köszi!

2012. ápr. 11. 15:22
 3/7 BKRS ***** válasza:

Attol fugg hogy vannnak a zarojelek, meg hogy mi az ami szorzas es mi az ami hatvany.

Pl ha igy van:

(6+2x)/(3x^2-12) - (x-1)/(4+2x) = -(2x-1) /(6-3x)

Akkor:

2*(3+x)/[3(x-2)(x+2)] - (x-1)/[2(2+x)] = -(2x-1) /[3(2-x)]

6(x-2)(x+2)-vel szorozva mindket oldalt:

12+4x -3(x-1)(x-2) = 2(2x-1)(x+2)

12+4x -3x^2 +9x - 6 = 4x^2 +6x -4

7x^2 - 7x -10 = 0

Es akor innen mondjuk masodfoku megoldokeplettel ki tudod szamolni.

2012. ápr. 11. 15:24
 4/7 A kérdező kommentje:
(6+2x)/(3x^2-12) a -12 hova tűnik?
2012. ápr. 11. 15:31
 5/7 A kérdező kommentje:

[link]


Itt van a füzetből fotózott példa.

2012. ápr. 11. 15:33
 6/7 bongolo ***** válasza:
100%

A fotó alapján most már egyértelmű. A jövőre való tekintettel azért ideírom, hogy hogyan kell ezt leírni itt a számítógépen (vagyis hogyan kell zárójeleket berakni, hiába nincsenek a papíron), hogy egyértelmű legyen:


(16+2x)/(3x²-12) - (x-1)/(4+2x) = (-2x-1)/(6-3x)


Hasonlóképpen kell csinálni, mint ahogy BKRS kezdte, csak ő még nem a végleges zárójelezést látta, szóval más lesz az eredmény.


A nevezők:

3x²-12 = 3(x²-4) = 3(x-2)(x+2)

4+2x = 2(x+2)

6-3x = -3(x-2)


Az látszik, hogy a nevezőkben (x-2) és (x+2) szerepel a három törtben. Először kikötéseket kell tenni, hogy x≠2 és x≠-2. Vagyis az értelmezési tartomány a +2 és -2 kivételével a valós számok halmaza. (Olyan, hogy értéktartomány, nincs. Van értelmezési tartomány meg van értékkészlet, nálad bizonyára az értlemezési tartomány a kérdés.)


Aztán be lehet szorozni mindkét oldalt 6(x+2)(x-2)-vel:


2(16+2x) - 3(x-1)(x-2) = (-2)(-2x-1)(x+2)


Ezt most már csak be kell szorozni és összevonni az azonos hatványkitevőjű tagokat:


Beszorzás: vigyázni kell közben a negatív előjelre:

32+4x-3x²+3x+6x-6 = 4x²+2x+8x+4


Összevonás:

7x²-3x-22 = 0


Ezt a másodfokú megoldóképlettel megoldva kapsz két eredményt:

x1 = -11/7

x2 = 2


Viszont a 2 ki lett zárva az értelmezési tartományból, tehát csak a -11/7 megoldás.

2012. ápr. 11. 16:02
 7/7 A kérdező kommentje:

Egyszerűen ZSENIK vagytok!


Köszönöm szépen! Most már értem, begyakorlom aztán majd csak jó lesz.

2012. ápr. 11. 16:23