Hogyan lehetne egyszerűbb alakra hozni ezeket a kifejezéseket?


Sziasztok. A házimhoz kérném a segítségeteket.A feladat így szól:"Egyszerüsítsd az alábbi törteket:

a., 9x^2 - 25 / 3x + 5

b., (2x+6)^2 / 2(x+3)

c., (5x - 2)^2 / 25x^2 - 4

Ha tudjátok,a levezetést is írjátok már le,hogy legalább azzal is kapjak segítséget.

Köszi a segítséget:)

Timcsu



2012. máj. 13. 21:16
 1/3 anonim ***** válasza:

a. (9x^2-25)/(3x+5)=(3x+5)(3x-5)/(3x+5)=1/(3x-5).

b. (2x+6)^2/(2(x+3)) =2^2(x+3)^2/2(x+3)=1/(2(x+3)).

c. (5x-2)^2 /(25x^2 - 4)= (5x-2)^2/((5x-2)((5x+2))=(5x-2)/(5x+2).

2012. máj. 13. 21:35
 2/3 A kérdező kommentje:

Az első és második feladatban mért 1 lett a számláló,és a harmadikban mért tűnik el?Ezt nem értem.

Amúgy köszike:)

2012. máj. 13. 22:27
 3/3 anonim ***** válasza:

Mert elrontottam az első kettőt, helyesen:

a. (9x^2-25)/(3x+5)=(3x+5)(3x-5)/(3x+5)=3x-5.

b. (2x+6)^2/(2(x+3)) =2^2(x+3)^2/2(x+3)=2(x+3).


A harmadikban az 5x-2 a számláló, az 5x+2 a nevező, az jó.

c. (5x-2)^2 /(25x^2 - 4)= (5x-2)^2/((5x-2)((5x+2))=

(5x-2)/(5x+2).

2012. máj. 13. 22:51