Az ABC egyenlő szárú háromszögben AB=AC és A szög 100 fok. A C szög szögfelezője AB oldalt M pontban metszi. Ha MC=10 cm és MA= 4 cm, számítsuk ki a BC oldal hosszát.
2012. máj. 10. 13:56
 1/4 anonim ***** válasza:

Csak fel kell rajzolni.


ACM háromszögben:

CM=10, AM=4

A-nál 100 fok van, A háromszög másik két szöge 40-40 fok.

VAgyis C-nél a szögfelező 20-20-ra vágja, így az ACM háromszögben M-nél 60 fokos szög van.


ACM háromszögben megvan 2 oldal és a közbezárt szög, a 3. oldal AC kiszámolható koszinusz-tétellel.


AC=gyök(76)


Rajzoljuk be az A-hoz tartozó magasságot. T legyen a talppont.


ATC derékszögű háromszög.

AC-t most számoltuk ki, a szögek megvannak: 40 és 50 fok.


Vagyis CT kiszámolható egy szögfüggvénnyel.

cos 40=CT/AB


BC=2*CT

2012. máj. 10. 14:17
 2/4 A kérdező kommentje:
Ha AMC háromszögben egyik szög sem 90 fok, hogy lehet alkalmazni a cosinust?
2012. máj. 10. 17:59
 3/4 anonim ***** válasza:

Koszinusz-tétel.

(Nem koszinusz szögfüggvény)


[link]

2012. máj. 10. 18:00
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2012. máj. 11. 09:29