Emelt-kémia, segítesz? -lent -2010maj


Feladatlap: [link]

Megoldás: [link]


Kérdésem:

7. feladat


50,0 cm3 térfogatú, kénsavat és hidrogén-kloridot egyaránt tartalmazó oldatot 4,63 cm3

11,2 tömeg%-os 1,08 g/cm3 sűrűségű kálium-hidroxid-oldat közömbösít. Az így kapott

oldathoz feleslegben bárium-klorid-oldatot öntve 932 mg fehér, bárium-szulfát csapadékot

kaptunk.


a) H2SO4 + 2 KOH = K2SO4 + 2 H2O

HCl + KOH = KCl + H2O

K2SO4 + BaCl2 = BaSO4 + 2 KCl (vagy ionegyenlet)


idáig oké,


M(BaSO4) = 233 g/mol

n(BaSO4) = 932 mg : 233 mg/mmol = 4,00 mmol

n(H2SO4) = 4,00 mmol

m(KOH) = (4,63 cm3 · 1,08 g/cm3) · 0,112 = 0,560 g

n(KOH) = 560 mg : 56,0 g/mol = 10,0 mmol


Innentől, a n(HCL)-t nem teljesen értem , hogy hogy számolja ki.


n(HCl) = n(KOH) – 2 · n(H2SO4) = 10 – 2 · 4 = 2,00 mmol

-------------------------------------------------------

c(HCl) = 2,00 mmol : 50,0 cm3 = 0,0400 mmol/cm3 = 0,0400 mol/dm3

c(H2SO4) = 4,00 mmol : 50,0 cm3 = 0,0800 mmol/cm3 = 0,0800 mol/dm3


Remélem érthetően fogalmaztam, ha nem akkor pontosítok.


Köszönöm a segítségedet, előre is.



2012. ápr. 28. 14:31
 1/6 Silber ***** válasza:

Bárium-szulfátot csak kálium-szulfátból fogsz tudni kapni. Tehát ha tudod a BaSO4 anyagmennyiségét, az egyenlet alapján tudod a keletkezett K2SO4 anyagmennyiségét is. Ha tudod a K2SO4 mennyiségét, akkor a megfelelő egyenelt alapján a kezdeti H2SO4 mennyiségét is ki tudod számolni. Szimplán ennyi.

Ha 4 mmol BaSO4 keletkezett, akkor (mivel 1 mol K2SO4-ből lesz 1 mol BaSO4), így 4 mmol K2SO4 volt jelen.

1 mmol H2SO4-ből 1 mmol K2SO4 keletkezett. Tehát ha 4 mmol K2SO4 volt az oldatban, akkor az 4 mmol H2SO4-ből lett. Ebből megtudod a kénsav tömegét, a tömegszázalék és a sűrűségadatból pedig ki tudod számolni a koncentrációkat.

2012. ápr. 28. 16:54
 2/6 A kérdező kommentje:

Aha, világos, de

n(HCl) = n(KOH) – 2 · n(H2SO4) = 10 – 2 · 4 = 2,00 mmol


erre nem találtam választ a hozzászólásodban, ez levezethető az egyenletekből?


Köszönöm, hogy időt szántál kérdésemre!

2012. ápr. 29. 12:15
 3/6 Silber ***** válasza:

Látható a két egyenlet:

H2SO4 + 2 KOH = K2SO4 + 2 H2O

HCl + KOH = KCl + H2O


Tudjuk a KOH anyagmennyiségét, és hogy a disszociált protonok száma megegyezik a KOH anyagmennyiségével ("kálium-hidroxid-oldat közömbösít"). Tehát: 2*n(H2SO4)+n(HCl)=n(KOH).

H2SO4 anyagmennyiségét azért kell kettővel szorozni, mivel kétértékű erős sav. Átrendezve n(HCl)-re:

n(HCl)=n(KOH)-2*n(H2SO4)

2012. ápr. 29. 19:31
 4/6 A kérdező kommentje:

Hát köszönöm, ez sajnos nekem eléggé "új" , nem tudom hogy tudnám megjegyezni ezt a megoldásmenetet, de gondolom nincs más mód, tehát valahogy kénytelen leszek bevésni.


Köszi!

2012. ápr. 30. 12:17
 5/6 Silber ***** válasza:

Hát igen. De előnye, hogy csak egyszer kell megértened, és utána mindig tudni fogod.

A közömbösítés során (fogalmazzunk puritánul) pont annyi savval reagál el a lúg, hogy a pH 7-es legyen, tehát semleges kémhatású (most ne beszéljünk a közömbösítés és a semlegesítés közti eltérésekről).

Tehát: n(H+)=n(OH-)

Eddig stimmt.

Tudjuk a lúg anyagmennyiségét a feladat szövegében megadott adatokból kiszámolva.

Ekkor tudjuk, hogy mennyi proton (n(H+)) kell a reakcióhoz.

H+ csak két forrásból jöhet: H2SO4-ből és HCl-ből.

A H2SO4 mennyiségét szintén vissza tudjuk számolni a termék anyagmennyiségéből a reakcióegyenletek segítségével.

2012. ápr. 30. 12:39
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi a részletes leírást, így már sokkal jobban értem!
2012. ápr. 30. 18:34