K kockával hányféleképp lehet úgy dobni hogy a dobott számok összege épp n legyen?

Hogy kell kiszámolni?(Kerüljük a backtracket)

2012. máj. 8. 22:46
 1/4 BKRS ***** válasza:

Maskent kerdezve:

(x+x^2+x^3+x^4+x^5+x^6)^k kifejezest szetbontva mi lesz az x^n egyutthatoja?

Megfontolando, hogy esetleg atirod ilyen alakra:

(x(x^6 - 1)/(x - 1))^k


Pl derivalgatassal celhoz lehet erni:

az n. derivalt az x=0 helyen pont a kivant erteket fogja felvenni.



Aztan egy masik megkozelites lehet, ha mondjuk az osszes lehetseges dobas sorozatok szamat igy jelolod:

N(k,n)

N(k,n)=N(k-1,n-1)+N(k-1,n-2)+...+N(k-1,n-6)

N(k,n-1) = N(k-1,n-2) + ... + N(k-1,n-7)

A masodikat kivonva az elsobol:

N(k,n) -N(k,n-1) = N(k-1,n-1) - N(k-1,n-7)

N(k,n) = N(k,n-1) + N(k-1,n-1) - N(k-1,n-7)

Namost ha visszafele szamolgatsz, akkor ugy nezem az a jo, ha kezdo erteknek N(0,0)=1, N(0,n)=0, N(k,0)=0 ertekeket veszel.

Es akkor ez mar egy rekurzio, amit differencia egyenletesen meg lehet oldani gondolom.

2012. máj. 8. 23:38
 2/4 A kérdező kommentje:

"...(x+x^2+x^3+x^4+x^5+x^6)^k kifejezest szetbontva mi lesz az x^n egyutthatoja?"

Gép segítségével vettem sok k,n párt és mindre megegyezett a várt értékkel. Mi ennek a magyarázata?


"Pl derivalgatassal celhoz lehet erni:

az n. derivalt az x=0 helyen pont a kivant erteket fogja felvenni."

Dehát mindegyik derivált x=0 helyen 0 értéket vesz fel.


"N(k,n)

N(k,n)=N(k-1,n-1)+N(k-1,n-2)+..."

Ez a rekurzív összefüggés meg sokszor nem ad helyes eredményt.


Ennek ellenére is le vagyok nyűgözve :) Ment a zöld pacsi.

Ezeket honnan tudtad ilyen gyorsan?

2012. máj. 9. 00:58
 3/4 A kérdező kommentje:

"Dehát mindegyik derivált x=0 helyen 0 értéket vesz fel."

Ezt elnéztem, ez maga az eredeti polinomra igaz. Nekem erre elég vad értékek jönnek ki persze, ha megint nem néztem el valamit (elég fáradt vagyok)

2012. máj. 9. 01:17
 4/4 BKRS ***** válasza:

Ja a konstans tag a derivalt vegen a lenyeg.


(x+x^2+x^3+x^4+x^5+x^6)^k kifejezest szetbontva az x^n egyutthatoja az pont ilyen 1-tol 6-ig torteno osszeadogatasokkal jon ki. Ahany kulonbozo modon ossze lehet adni annyifelekeppen lehet megcsinalni az x^n erteket a szorzatbol is.

Kepzeld el ahogy szetkapod:

(x+x^2+x^3+x^4+x^5+x^6)*(x+x^2+x^3+x^4+x^5+x^6)*(x+x^2+x^3+x^4+x^5+x^6)*...*(x+x^2+x^3+x^4+x^5+x^6)

Es akkor amikor felbontod a zarojeleket, akkor a keletkezo osszeg minden tagja ugy jon ossze, hogy minden zarojelbol veszel egy tagot.

Namos az x^n az hanyszor lesz jelen, pont annyiszor ahanyszor 1-tol 6-ig terjedo szamok osszegebol az n-et ki lehet hozni pontosan k elembol.

2012. máj. 10. 23:01