Matek érettségi! Hogy számolom ki ezt?


[link]


Itt a 18.feladat A részében hogy jött ki a 43,5 év? Az előző rublikájáig értem, csak azt nem.

Ha van időtök, akkor a B és a C részt is elmagyarázhatjátok, bár ott még nem tartok, de nem hiszem, hogy meg fogom érteni.:)


2012. máj. 7. 18:17
 1/2 anonim ***** válasza:

Fogja az előző rubrikát és kiszámolja.

10^0,8602=6,4

75,5-5*6,4=43,5


B-C-t nem tudom elmagyarázni anélkül, hogy a feladatot is látnám mellé...

2012. máj. 7. 19:02
 2/2 anonim válasza:

a,csak be kell írni az 1090-et G helyére:É=75,5-5*10^(6000-1090/6090)=43.495596

b,ha a G 2005-ben 1090 volt,akkor 2020-ben a háromszorosa,vagyis 3270

majd úrja csak behelyettesíted a képletbe:É=75,5-5*10^(6000-3270/6090=61,4639....szóval kb. 18 évvel nőtt

c,itt G-t kérdezi,a 68 év az "É",szintén behelyettesítesz:

68=75,5-5*10^(6000-G/6090)

rendezed az egyenletet,lehetőleg mindkét oldal pozitív legyen

5*10^(6000-G/6090)=75.5-68

osztok öttel

10^(6000-G/6090)=7.5/5

innen jön a bonyolult,ahhoz hogy megkapd a G-t ki kell hoznod a kitevőből,legegyszerűbben logaritmussal kell,remélem már hallottál róla,szóval

lg10^(6000-G/6090)=lg1.5

a logaritmusnál kiviheted a kitevőt szorzótényezőnek

6000-G/6090*lg 10=lg 1.5

osztunk lg 10-zel

6000-G/6090=lg1.5/lg 10

szorzunk 6090-nel,és rendezünk

6000-6090*(lg1.5/lg10)=G

G=4927,6

(remélem egy kicsit érthetőbb mint a megoldókulcs,nekem pedig jó gyakorlás volt,holnap élesben matekérettségizem)

2012. máj. 7. 19:16