Tudnátok segíteni? Egy kabát árát 20%-kal csökkentették, majd 20%-kal felemelték. Mennyibe került eredetileg a kabát, ha most 30 000 Ft?


Ha lehet, legyetek szívesek megoldási menetet is leírni, maga a megoldás megvan, csak le kell vezetnem.

Köszönöm!



2012. máj. 7. 16:18
 1/3 anonim ***** válasza:

1)x*0,8=y

2)y*1,2=30000

2)y=25000

1)x*0,8=25000

1)x=31250 ennyibe került eredetileg

2012. máj. 7. 16:23
 2/3 anonim válasza:

a kabát ára eredetileg x forint volt

ha felemelték 20%-kal akkor x*1,2 lett az ára

ha ezt csökkentették 20%-kal akkor (x*1,2)*0,8=x*096

x*0,96=30 000

x=31 250

ellenőrzés 312500*1,2*0,8=>30 000

2012. máj. 7. 16:24
 3/3 anonim válasza:

Ha legérthetőbben kéne leírni én így tenném:


I.20%-kal felemelték:

százalékérték(sz.é.)=30.000 Ft

százalékláb(sz.l.)= 120% (mivel ha felemeljük az értéket, akkor azt a bizonyos százalékot amennyivel megemelkedett az ár hozzáadjuk az alap 100%-ához)

alap=?

alap=(sz.é./sz.l.)*100=(30.000/120)*100=250*100=25.000 Ft


II. 20%-kal csökkentették az árát

sz.é.=25.000

sz.l.=80% (mivel ha csökkentjük az értéket,akkor az alap 100%-ából kivonjuk azt a százalékot amennyivel leárazták)

alap=?

alap=(25.000/80)*100=312,5*100=31.250 Ft

2012. máj. 7. 17:03