Tudnátok segíteni nekem a matek háziban? (11. osztály)

Írjuk fel annak a körnek az egyenletét, amely az abszcissza tengelyt a(3;0) pontban érinti, és az ordináta tengelyből 8 egység hosszú húrt metsz ki.
2012. máj. 2. 18:14
 1/7 anonim ***** válasza:

Ezt a példát legalább 6 féleképp meg lehet oldani.

Talán a legegyszerűbb a következő:


Köregyenlet és az abcissza egyenletéből adódó egyenletrendszert megoldod.

Másodfokú lesz ez, és mivel érintő, a diszkrimináns 0. Innentől kezdve már számolható minden, mert a harmadik egyenlet (ordináta tengelyé) és a köregyenletből adódó egyenletrendszernek két megoldása lesz.

Ezek pedig éppen a metszéspontok.


De lehet egy másik módszer, hogy normál és irányvektorokat irogatunk fel.

Értelemszerűen a többféle megoldás azonos eredményre vezet.

2012. máj. 2. 18:26
 2/7 anonim ***** válasza:

Ha érinti az x tengelyt, az azt jelenti, hogy a középpont az x=3 függőleges egyenesen van.

Ha mondjuk a (3,v) pontban, akkor a kör egyenlete:


(x-3)^2+(y-v)^2=v^2

(Mivel érinti így a sugár éppen v)


A metszéspontjai az ordináta tengellyel az, ahol x=0


(-3)^2+(y-v)^2=v^2 Bontsuk föl:


9+y^2-2vy=0


Azt mondja, hogy a két megoldás között 8 a különbség.

Vagyis y1-y2=8.

A 2. fokú egyenlet megoldóképletével kiszámolható y.

y=v+-gyök(v^2-9)


y1-y2=2*gyök(v^2-9)


Vagyis

2*gyök(v^2-9)=8

v^2-9=16

v=+-5


A kör egyenlete:

(x-3)^2+(y-5)^2=25


Persze tök szimmetrikus a dolog, a kör érintheti fölülről meg alulról is az x tengelyt, vagyis a másik megoldásban a kp (3,-5)

(x-3)^2+(y+5)^2=25

2012. máj. 2. 18:28
 3/7 A kérdező kommentje:
köszönöm.
2012. máj. 2. 19:08
 4/7 anonim ***** válasza:

Ennek a feladatnak a megoldásához csak egy rajz kell. :-)


Legyen

O - az origó

P - a kör középpontja

A, B - a kör és az y-tengely metszéspontjai

C - az AB szakasz - a húr - felezőpontja

T - az érintési pont az x-tengelyen


A P pontot összekötve a C ponttal és az A vagy B ponttal, előáll egy derékszögű háromszög, melynek befogói 3 (az OT távolság) és 4 (a húr fele), az átfogó meg a kör sugara, ami az adatokból r = 5.


DeeDee

***********

2012. máj. 2. 19:20
 5/7 anonim ***** válasza:

Azért ezt a teljesen szemléleten alapuló megoldást is érdemes lehet megnézni:

[link]

2012. máj. 2. 19:20
 6/7 anonim ***** válasza:

Akkor az én megoldásommal:


1. Egyenletrendszer:


A kör egyenlete:(x-u)^2+(y-v)^2=R^2

Az abszcissza egyenlete: y=0


Ismerjük a metszéspontokat, azaz az egyenletrendszer megoldását:

x=3 y=0. Ezt beírván a kör egyenletébe:


(3-u)^2+v^2=R^2


Ahol tudjuk azt is, hogy u=3, tehát:


(1) v^2=R^2

--------


2. Egyenletrendszer:


A kör egyenlete:(x-u)^2+(y-v)^2=R^2

A ordináta egyenlete: x=0


Az egyenletrendszerből kapható hogy


(2) u^2+(y-v)^2=R^2

--------


(1) és (2) egyenlet által alkotott egyenletrendszer megoldása:


(1)v^2=R^2

(2) u^2+(y-v)^2=R^2

-----------

Kivonjuk a felső egyenletből az alsót, így R^2-ek kiesnek és kapjuk hogy:


9+y^2-2yv=0


Ahol viszont a kezdeti feltételekből tudjuk hogy:


y1=v-4 és

y2=v+4.


A két y érték behelyettesítésével nyerjük az (A) ill. (B) egyenleteket:


(A) 9+v^2-8v+16-2v^2+8v=0

(B) 9+v^2+8v+16-2v^2-8v=0

--------------

Értelemszerűen mindkét egyenletből a


v^2=25 összefüggés adódik, melynek gyökei:


v1=-5 és


v2=5.


Kiszámítván ezekkel az y1 és y2 értékeket (az ordinátán mérhető metszéspontokat):


y1=v-4=-5-4=-9; vagy: y1=5-4=1


y2=v+4=-5+4=-1; vagy y2=5+4=9


Az eredményekből egyértelműen megállapítható (az előző válaszoló által is említett) szimmetria az x tengelyre.


Visszatérve tehát a kör egyenletéhez:


1. megoldás: (v=-5 esetén)


u^2+(y-v)^2=R^2

Ahol: u=3; v=-5; y1=-9 ill: -1:


A 2 y érték miatt 2 (A és B) egyenlet adódik:


(A) 9+(-9+5)^2=R^2 Ebből: R=5


(B) 9+4^2=R^2 Ebből: R=5

------

Az (A) és (B) egyenlet megegyező R értéket eredményezett, amely a számolás helyességét is jelzi.


Tehát így az első eset, amely kör egyenlet lehet:


(x-3)^2+(y+5)^2=25 (Ez az x tengely alatti köregyenlet)

-------

---------

--------


2. megoldás (v=5 esetén):


u^2+(y-v)^2=R^2

Ahol: u=3; v=5; y1=1ill: 9


A 2 y érték miatt 2 (C és D) egyenlet adódik:


(C) 9+(-4)^2=R^2 Ebből: R=5


(D) 9+4^2=R^2 Ebből: R=5


Tehát így a második

eset, amely kör egyenlet lehet:


(x-3)^2+(y-5)^2=25 (Ez az x tengely felettiköregyenlet)

-------

---------

--------

2012. máj. 2. 19:49
 7/7 A kérdező kommentje:
sokat segítettetek köszi
2012. máj. 2. 21:07