Integrálás. Ezzel mit lehet kezdeni? Int ( (2e^x) / ( (2-e^x) ^2) ) dx


Ez f'(x)/f(x)=ln|f(x)+C| alakú?


Odáig eljutottam, hogy:


((2-e^x)^2)'=2(e^x)*(2-e^x)


És ez után hogyan lehet tovább számolni?



2012. ápr. 30. 12:16
 1/2 anonim ***** válasza:

1/f deriváltja f'/f^2


1/(2-e^x) szerű lesz a primitív függvény. Deriváljuk ezt:


-e^x / (2-e^x)^2 * (-1)=e^x / (2-e^x)^2


Ez csak egy 2-szeres szorzóban tér el az eredetitől, vagyis a primitív függvény

2/(2-e^x) +C lesz.

2012. ápr. 30. 12:26
 2/2 anonim ***** válasza:

Vagy célravezető a e^x=t helyettesítés is, ekkor x=lnt és dx=dt/t.

Így az integrandus a

2/(2-t)^2

alakot ölti, amely f'*f^n tipusú, tehát a megoldás így:

2/(2-t)+C,

azaz:


2/(2-e^x)+C alakú, megerősítve az előző válaszolót.

2012. ápr. 30. 14:48