Integrálás, segítenél? (x/ (2-3x^2) ^2) ) dx

Ez nem az (1/1-x^2)dx -es formula? Ha igen, hogyan alakíthatom át?

2012. ápr. 19. 19:31
 1/6 bongolo ***** válasza:

Nem, ez az a formula, amikor a primitív függvény az 1/f(x), aminek a deriváltja az f'(x)/f²(x)


Most f(x) = 2-3x²

1/f(x) deriváltja: -6x/(2-3x²)²

Ahhoz képest konstans szorzó csak az eltérés.


Tudod folytatni, ugye?

2012. ápr. 19. 20:13
 2/6 A kérdező kommentje:
Nem értem teljesen mire gondolsz. Ezek közül melyik formulát kell használni? [link]
2012. ápr. 19. 21:10
 3/6 bongolo ***** válasza:

Ezt:

∫(f(x))^a·f'(x)dx = (f(x))^(a+1)/(a+1)

2012. ápr. 19. 21:45
 4/6 bongolo ***** válasza:

Jaj, véletlenül elküldtem félúton. Szóval lemaradt a +C a végéről.


Ilyen formában érthetőbb a dolog, de ez nincs benne a gyűjteményedben:


∫f'(x)/(f(x))²dx = -f(x)+C


Most igaziból ezt a formát kell használni. Amit az előbb írtam, az ugyanez, ha a=-2, gondolj bele.


Az eredeti válaszomban az előjel nem jó, plusz kell a mínusz helyett. Bocs...

2012. ápr. 19. 21:51
 5/6 bongolo ***** válasza:

Brrr, úgy látom, aludnom kell, mindenhová berakok valamilyen hibát. Most lehagytam a reciprokot. Szóval ez az a formula, ami nincs a gyűjteményedben, csak bonyolultabb formában:


∫f'(x)/(f(x))²dx = -1/f(x)+C

2012. ápr. 19. 21:53
 6/6 bongolo ***** válasza:

Na, remélem, ma összeszedettebb leszek :)


Szóval a formula gyüjteményedben ebben a formában szerepel:


∫(f(x))^a·f'(x)dx = (f(x))^(a+1)/(a+1) + C


Itt ha a=-2 behelyettesítést csinálsz, akkor kapod meg azt az alakot, ahol a tört nevezőjében van f(x) négyzete, ami most neked kell.


Viszont ez a négyzet a nevezőben olyan gyakori feladat, hogy szerintem érdemes külön megjegyezni ilyen formában:


∫f'(x)/(f(x))²dx = -f(x)+C


És akkor most a te feladatod:

f(x) = 2-3x², enek a négyzete van a nevezőben.

f'(x) = -6x

Az integrálandó törted tehát ilyen, ha f(x)-szel fejezzük ki:

(-1/6)·(f'(x)/(f(x))²)

Ennek integrálja pedig:

f(x)/6 + C

vagyis (2-3x²)/6 + C

2012. ápr. 20. 13:38