Egy ismeretlen C-hidrogén (A) 83,72 %, a C-hidrogén klórozásával előállított vegyület (B) pedig 38 % szenet tartalmaz. Adott B konstitucióhoz 8 különböző sztereoizomer tartozik. Mi az A és B vegyület összegképlete?


2012. ápr. 23. 18:05
 1/1 BKRS ***** válasza:

CnH2n ben a szen az 12n/(12n+2n) = 12n/(14n) = 0,86 nem jo,

CnH2n-2 eseetn 12n/(12n+2n-2) = 12n/(14n-2) >12n/14n = 0,86

es ez csak rosszabb lesz meg magasabb szamu masodlagos kotes eseten,

vagyis a szenhidrogen az csak CnH2n+2 lehet

ahol a szen %-os aranya:

12n/(12n+2n+2) = 12n/(14n+2) = 6n/(7n+1) = 0,8372

6n = 0,8372(7n+1)

n = 6

Tehat akkor ez C6H14 lehet csak.

2012. ápr. 27. 23:34