Szvandaaa kérdése:

Egy ismeretlen, a természetben is létező fémion 0,125 mólja 9*10^23 db protont tartalmaz. A, Melyik és mekkora tömegű fémionról van szó? B, Hány darab elektront tartalmaz a feladatban szereplő mennyiségű fémion?

Tudnátok segíteni ebben a feladatban? Már egy ideje felette ülök, de valahogy nem sikerül... :/ Előre is köszi!
2012. jan. 20. 22:19
 1/6 bongolo ***** válasza:

1 mol nyolcszorannyit tartalmaz, tehát 72·10²³ darabot. Ez 6·10²³ darab fématomban van (mert 1 mol), szóval 1 atomban 12 proton van.

Ebből ugye már tudod, melyik atom ez? Nézd meg a periódusos rendszerben.

Abban azt is fogod látni, hogy ennek a fémnek a külső elektronhéján 2 elektron van, tehát az ionjából ez a 2 elektron hiányzik. Marad neki 10 atomonként.Vagyis a protonok számának a 10/12-ed része lesz az elektronok száma. Ebből már azt is ki tudod számolni, ugye?

2012. jan. 20. 23:20
 2/6 Silber ***** válasza:

Adott:

n(M) (M mint fém [Metal])

N

NA (Avogadro-konstans)


n(p)=N/NA (itt n ismeretlen, mert a protonok anyagmennyiségét keressük)

n(M) mol fématom - n(p) mol proton

1 mol fématom - x mol proton

___________________________________

x=n(p)/n(M)=Z (rendszám)


Z=>M(M)

m(M)=n(M)*M(M)


Mivel nem számoltam végig, a fémion töltése a meghatározó, de feltételezem hogy alkáli- vagy alkáliföldfém lesz, ezek töltése mindíg +1 vagy +2. Ilyenkor az elektronok anyagmennyiségét a protonok számából való töltésszám-korrekcióval tudod kiszámolni.

2012. jan. 20. 23:28
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, tényleg sokat segítettetek!!!

Mostmár csak azt nem értem, hogy amikor eljutok odáig, hogy a magnéziumionok 10 elektront tartalmaznak, akkor a 0,125 mol magnéziumiont miért kell megszoroznom 10-zel?

2012. jan. 21. 11:01
 4/6 Silber ***** válasza:
Igen.
2012. jan. 21. 11:26
 5/6 A kérdező kommentje:
Silber, ez kérdés volt :D ! Azt kérdeztem, hogy miért kell megszoroznom?
2012. jan. 22. 11:12
 6/6 Silber ***** válasza:

Ja, értem...

1 mol Mg atomban van 10 mol elektron

0,125 mol Mg atomban van x mol elektron

_______________________________________

x=0,125*10/1 mol elektron

2012. jan. 22. 13:18