100cm3 térfogatú, 5m/m%-os 1,04g/cm3 sűrűségű ezüst-nitrátoldatból mekkora tömegű nátrium-kloriddal lehet leválasztani az összes csapadékot? Milyen a csapadék leszűrése után visszamaradó oldat tömegszázalékos összetétele?2012. ápr. 19. 20:51
1/2 BKRS válasza:
100cm3 1,04 g/cm3 surusegu anyag tomege 104 g.
Mivel 5 m/m%-os, ezert 104*0,05 = 5,2g AgNO3 van benne.
(Tehat van mellette 98,8g viz)
1 mol AgNO3 az 108 + 14 + 3*16 = 170g.
Ezek szerint 5,2/170 = 0,031 mol AgNO3 van az oldatban.
Ezt ugyanennyi mol NaCl kozombositi.
1 mol NaCl az 23 + 35,5 = 58,5g
akkor 0,031 mol NaCl az 0,031* 58,5 = 1,8135g NaCl
Az oldatbol kivalik az AgCl,
csak a 0,031 mol NaNO3 marad benne.
1 mol NaNO3 az 23 + 14 +3*16 = 85g
0,032 mol pedig 85*0,031 = 2,635 g
Ezen kivul van meg az oldatban 98,8g viz
ez osszesen: 98,8+2,635 = 101,435 g
ez az oldat 100%-a,
aminek a 2,635g a 100*2,635/101,435 =2,6 m/m%-a.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2012. ápr. 20. 17:39