S. O. S. Kémia: Mi a megoldása? (Gondolatmenettel együtt)

100cm3 térfogatú, 5m/m%-os 1,04g/cm3 sűrűségű ezüst-nitrátoldatból mekkora tömegű nátrium-kloriddal lehet leválasztani az összes csapadékot? Milyen a csapadék leszűrése után visszamaradó oldat tömegszázalékos összetétele?

2012. ápr. 19. 20:51
 1/2 BKRS ***** válasza:

100cm3 1,04 g/cm3 surusegu anyag tomege 104 g.

Mivel 5 m/m%-os, ezert 104*0,05 = 5,2g AgNO3 van benne.

(Tehat van mellette 98,8g viz)

1 mol AgNO3 az 108 + 14 + 3*16 = 170g.

Ezek szerint 5,2/170 = 0,031 mol AgNO3 van az oldatban.

Ezt ugyanennyi mol NaCl kozombositi.

1 mol NaCl az 23 + 35,5 = 58,5g

akkor 0,031 mol NaCl az 0,031* 58,5 = 1,8135g NaCl


Az oldatbol kivalik az AgCl,

csak a 0,031 mol NaNO3 marad benne.

1 mol NaNO3 az 23 + 14 +3*16 = 85g

0,032 mol pedig 85*0,031 = 2,635 g

Ezen kivul van meg az oldatban 98,8g viz

ez osszesen: 98,8+2,635 = 101,435 g

ez az oldat 100%-a,

aminek a 2,635g a 100*2,635/101,435 =2,6 m/m%-a.

2012. ápr. 19. 21:41
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2012. ápr. 20. 17:39