A bizmut-oxid 89,7 tömeg% bizmutot és 10,3 tömeg% oxigént tartalmaz. Mi a képlete? (Gondolatmenettel együtt! )

2011. júl. 1. 12:49
 1/3 anonim ***** válasza:
A Bi 209 g az O 16 és nincs más oxid mint Bi2O3 csak háromféle kristályban létezik.
2011. júl. 1. 13:12
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A Bi móltömege: 209 g/mol, az O atomtömege: 16 g/ mol, vagyis ha egy bizmut atom tömege 209 egységnyi akkor egy oxigén atom tömege 16 egységnyi. Ha van 100 g bizmut-oxidunk, akkor ebben 89,7 g a bizmut és 10,3 g az oxigén. Ha mindegyiket elosztjuk a maga atomtömegével, akkor:


89,7/209 = 0,42919


10,3/16 = 0,64375


Ez azt jelenti, hogy 0,42919 darab bizmut atomra esik 0,64375 darab oxigén atom. Ha most az oxigén atomok számát elosztjuk a ráeső bizmut atomok számával, akkor megkapjuk azt, hogy egy bizmut atomra hány oxigén atom jut, vagyis:


0,64375/0,42919 = 1,5, tehát:


1 bizmut atomra …… 1,5 oxigén atom jut /*2 (hogy egész számokat kapjunk)

2 bizmut atomra …… 3 oxigén atom, vagyis:


Bi2O3

2011. júl. 1. 17:52
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2011. júl. 1. 19:59