van 2 egyenesem-metszik egymást..mindkettőnek megvan a képlete...hogyan számolom ki a metszéspontjukat?mi a képlet?2012. ápr. 18. 17:15
11/14 bongolo válasza:
(x-4)²+(y-3)²=16
-2x-2y=12
---
A másodikból:
x+y=-6
y=-x-6
Ezt behelyettesítjük az első egyenletben y helyébe:
(x-4)²+(-x-6-3)²=16
(x-4)²+(-x-9)²=16
(x-4)²+(x+9)²=16
x²-8x+16 + x²+18x+81 = 16
2x²+10x+81 = 0
Most már csak ezt a másodfokú egyenletet kellene megoldani. Tanultátok ugye a megoldóképletet:
(-b±√(b²-4ac))/(2a)
A négyzetgyök alatt a diszkrimináns értéke:
-10-4·2·81
Ki se számolom, látszik, hogy negatív. Az viszont azt jelenti, hogy nincs megoldás. Vagyis az egyenes és a kör nem metszik egymást.
12/14 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!sokat segítettél :)
2012. ápr. 21. 05:57
13/14 A kérdező kommentje:
de a négyzetgyök alatt a 10 az négyzeten van nem?
2012. ápr. 22. 12:20
14/14 bongolo válasza:
Igen, az +100, jól elírtam :(
Úgy is negatív.