Matek:Koordináta-geometria Mi a képlet?

1 pont és egy egyenes távolságát hogy lehet kiszámolni?..van az egyenes egyenlete+egy megadott koordinátám.

2012. ápr. 18. 15:50
 1/8 anonim ***** válasza:

[link]


Egy pontnak egy adott egyenestől mért legrövidebb távolsága [szerkesztés]


Adott egy egyenes egyenlete Ax + By + C = 0 formában, valamint egy P(x0; y0) pont. Az egyenes és a pont távolsága a fenti jelölések alapján:


|A·x0 + B·y0 + C|/ √(A² + B²) = d. (d a távolság.)



Hosszabban: Merőlegest kell állítani a pontból az egyenesre, meghatározni a metszéspotot, és onnan már a távolság számolható.

2012. ápr. 18. 16:12
 2/8 A kérdező kommentje:
szóvalakkor van egy P(3;2)pontom és egy e:10x-8y+5=0 egyenesem.meghúzom a legrövidebb vonalat az egyenes és a pont között.és akkor behelyettesítem a P pont koordinátáit az e egyenes képletébe?
2012. ápr. 18. 16:41
 3/8 anonim ***** válasza:

Ez a képlet van fenn wikin, fejből nem tudom, hogy jó-e. De mivel ott volt, ezért megbíznék benne.


Viszont ezzel a képlettel csak a d távolság jön ki.



Az nem, hogy az egyenes melyik pontját, kell összekötni a ponttal.


Szóval, igen formailag be kell helyettesíteni.

De ez csak formai behelyettesítés, tartalmat ne rendelj hozzá.

2012. ápr. 18. 16:50
 4/8 A kérdező kommentje:
vagy ez így nem jó ....a P pontból húzott egyenes ami metszi az e egyenest..nah és annak a metszéspontnak a koordinátái kellenek!!!mi a képlet..még mindíg nem tudom!
2012. ápr. 18. 16:50
 5/8 A kérdező kommentje:
jó nem vágom.....de van még egy kérdésem...hogy lehet egy egyenes egyenletéből a normálvektort leolvasni!?
2012. ápr. 18. 17:01
 6/8 anonim ***** válasza:

"szóvalakkor van egy P(3;2)pontom és egy e:10x-8y+5=0 egyenesem.meghúzom a legrövidebb vonalat az egyenes és a pont között.és akkor behelyettesítem a P pont koordinátáit az e egyenes képletébe?"



A távolságra találtam képletet, a pontra arra nem találtam külön képletet. Tehát valszeg nincs egyszerű képlet.


Nézzük meg a feladatodat.

A normál vektor valószínűleg ebben a felírásban (10,-8) de ebben már nem vagyok biztos.


Úgyhogy inkább úgy csinálnám, hogy rendezzük y-ra az egyenletet:

e:10x-8y+5=0

y=(10x+5)/8 =5/4x+5/8


Ennek az egyenesnek a meredeksége 5/4

A rá merőleges egyenes meredeksége -4/5


Egy olyan egyenest keresünk, ami y=-4/5*x+c alakú és átmegy P(3;2)-n. Ebből c-t ki lehet számolni, ha beírjuk P-t az egyenes egyenletébe:


2=-4/5*3+c

c=2+12/5=22/5


Vagyis y=-4/5*x+22/5


A metszéspont az ennek és az eredeti egyenletnek a metszéspontja, vagyis


5/4x+5/8=-4/5*x+22/5

(5/4+4/5)*x=22/5-5/8


(25/20+16/20)*x=176/40-25/40

41/20*x=151/40

x=151/82=1,84

y=-4/5*151/82+22/5=2,93


(1,84 2,93) pontja az egyenesnek van a legközelebb a megadott P ponthoz.


A távolsága a P(3,2) ponttól

gyök [(3-1,84)^2+(2-2,93)^2]=1,486


Ha most megnézzük a wikis képletet:

1,4836-ot ad, valszeg a kerekítés miatt tér el kicsit.

2012. ápr. 18. 17:12
 7/8 anonim ***** válasza:

pl:

e: y=5x+4

0=5x-y=-4

vagyis a normálvektora n(5;-1)


szóval x-et és y-t egy oldalra, a számokat a másik oldalra helyezed


alapegyenlet:

Ax+By=Ax0+By0

ahol n(A;B)

vagyis az x és y előtti szám a normálvektor

2012. ápr. 18. 17:13
 8/8 anonim ***** válasza:

Ez jött ki merőleges egyenletre.

Vagyis y=-4/5*x+22/5


Átalakítva 4x+5y=22


Na most, az eredeti egyenletnek a normálvektora az (10,-8), ahogy mondtam.


Akkor a rá merőleges egyenletnek a (10,-8) az IRÁNYVEKTORA. Írjuk fel az irányvektoros egyenletet:


10*y-(-8)*x=10*2-(-8)*3

10y+8x=44

5y+4x=22


Így is ugyanaz jön ki.

De én jobban szeretek meredekségekkel számolni.

2012. ápr. 18. 17:17