Fizika! Valaki tud segíteni?


1.Egy alapműszer belső ellenállása 100ohm. A mutató végkitérésénél 1mA-es áram folyik át a műszer tekercsén. a) Hogyan készíthetünk ebből 50mA méréshatárú alapmérőt? b) Mekkora ellenállást képvisel a kiterjesztett méréshatású műszer?


2.Egy 100mV méréshatárú, 100ohm belső ellenállású alapműszerből 5V méréshatárú voltmérőt akarunk készíteni. a)Hogyan valósíthatjuk ezt meg? b)Mennyi lesz a kiterjesztett méréshatárú voltmérő belső ellenállása?


3.Egy alapműszer méréshatára 40mA vagy 80 mV. a)Hogyan készíthetünk belőle 0,2A méréshatárú ampermérőt? b)Hogyan készíthetünk belőle 10 V méréshatárú voltmérőt?


Elkezdtem, de nem vagyok benne biztos, hogy jó is.:)


2012. ápr. 16. 16:09
 1/1 bongolo ***** válasza:

1) Ellenállást kell kötni vele párhuzamosan. A műszeren 1 mA fog keresztülmenni, a párhuzamos ellenálláson 49, így lesz együtt 50 mA a méréshatár.

A két ellenálláson (műszer és "sönt") azonos lesz a feszültség:

U = I·R = 1 mA·100Ω = 100 mV

100 mV = 49mA·Rs

Rs = 100/49 Ω

Ekkora "sönt" ellenállást kell párhuzamosan kötni vele. (picivel több mint 2Ω)


Az eredő ellenállás: 100 mV feszültségnél 50 mA áramerősség folyik, tehát kereken 2Ω


2) Most sorba kell kötni vele ellenállást. A műszeren 100 mV lesz a feszültségesés, a soros ellenálláson 4,9 V. Mindkettőn ugyanakkora áramerősség halad át.


Tudod folytatni, ugye? Írd meg, mik jöttek ki, leellenőrzöm. A 3. kérdést is hasonlóan oldd meg.

2012. ápr. 16. 17:30