10-es MATEK? Hogyan lehet ezt megoldani koszinusz-tétel nélkül?

Egy derékszögű háromszög két befogója 5 cm és 12 cm hosszú. Számítsd ki a súlyvonalak hosszát!
2012. ápr. 16. 14:26
 1/4 anonim ***** válasza:

Összekötöd az átmérő felezőpontját a szemközti csúccsal.

Ez lesz ugyebár a súlyvonal.

Thalész tétel miatt ez épp az átmérő fele.


A máik két súlyvonal még úgy jön ki, hogy ha behúzod, akkor az az átfogója lesz egy derékszögű háromszögnek. Aminek a két befogója "a" és "b/2"

Illetve a másik súlyvonalnál: "a/2" és "b"

Pithagorasz tétellel kijön a súlyvonal hossza.

2012. ápr. 16. 14:39
 2/4 A kérdező kommentje:

1. Pitagorasszal a c=13

2. Thálesz télel miatt a 13/2 = 6,5 cm

3. 6,5^2 + s^2 = 5^2

A baj csak az, hogy nekem minusz jön ki.

Tudnál még egy kicsit magyarázni?

2012. ápr. 16. 17:44
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha LERAJZOLOD, akkor látod, hogy a derékszögű háromszög ÁTFOGÓJA a súlyvonal.


A helyes egyenlet:

s^2=5^2+6^2 (A 12-es oldal felezőpontját kötöttem össze a szemközti csúccsal. Azért lett 6-os.)


A másik súlyvonal meg:

s^2=2,5^2+12^2 (most meg az 5-ös befogó felezőpontját kötöttem össze.)


Rajzold le, és látni fogod.

2012. ápr. 16. 17:47
 4/4 A kérdező kommentje:
Mostmár látom, ha tényleg így kell megcsinálni, akkor elég egyszerű és ki is jöttek. Nagyon köszönöm a segítséget :D
2012. ápr. 16. 18:05