Matek házi:egy 18x25 mm-es diáról a vetítő 2,88 m^2-es képet állít elő. Mekkora a nagyítás? Milyen messze van a dia a képtől, ha a dia távolsága az izzótól 5 cm, és az izzót tekintve középpontnak a kivetítés középpontos nagyítás?

hogy oldjam meg?
2012. ápr. 5. 12:39
 1/1 BKRS ***** válasza:

A dia merete meterben:

0,018*0,025

A nagyitas aranyat jeloljuk a-val

A kep merete: 0,018a*0,025a = 2,88

Ezt a-ra megoldva: a=80

Ha a dia a lampatol 5cm-re van,

akkor a kep a lampatol 5*a = 400 cm-re van.

Vagyis a dia a keptol 400-5=395cm-re van.

2012. ápr. 5. 16:17