Hogyan kell ezt a paraméteres feladatot megoldani?

p értékét kell úgy meghatározni hogy a 9(x^2)+(p+16)x+2,4p+1 teljes négyzet legyen?
2012. ápr. 3. 19:04
 1/5 anonim ***** válasza:

Többféleképpen meglehet.

Például fölírod a diszkriminánst, és amikor az 0, akkor teljes négyzet a kifejezés. Talán ez a legegyszerűbb.


(Ugye amikor a D=0, akkor a gyökjel alatt 0 áll, ezért x1 és x2 egyenlő lesz.)

2012. ápr. 3. 19:29
 2/5 A kérdező kommentje:
A teljes négyzetet ugy tudjuk létrehozni hogy ha a diszkrimináns egyenlő nullaval?
2012. ápr. 3. 19:37
 3/5 anonim ***** válasza:

Próbáld ki: (x-4)^2=0. A baloldalt ábrázold, mint függvényt, az egyenletet oldd meg. Így már megérted a megoldást. Én így írtam le:

[link]

2012. ápr. 3. 19:57
 4/5 bongolo ***** válasza:

Ha furcsának találod a diszkriminánsos megoldást, lehet direktben is csinálni:

Mivel az x² együtthatója 9, ami 3², ezért a teljes négyzet valahogy így fog kinézni:

(3x+a)²

Ha ezt kifejted, ezt kapod:

9x² + 6a·x + a²

Ezt összevetve az eredeti kifejezéssel ez jön ki:


6a = p+16

a² = 2,4p+1


(Ezt ugye értetted?)


Most már csak meg kell oldani ezt a másodfokú egyenletrendszert.

a = (p+16)/6

Ezt behelyettesítve a második egyenletbe:

((p+16)/6)² = 2,4p+1


Innen már ugyanaz, mint amit az előző válaszolók is írtak:


p² + 32p + 256 = 86.4p + 36

p² - 54.4p + 220 = 0


p = (54.4±√(54.4²-4·220))/2

p = (54.4 ± 45.6)/2

p1 = 50

p2 = 4.4

2012. ápr. 3. 23:37
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm , így már érthető
2012. ápr. 4. 14:58