Integrál számítás? Egy gyors kérdés

A kérdésem arra irányulna hogyha két görbe közti területet kellene kiszámítani és a két görbét nem tudom ábrázolni sem egyszerübb alakra hozni hogy döntöm el hogy melyik függvény van a másik felett tehát a kérdéses terület görbéit nézve melyik vesz fel az y tengelyen nagyobb értéket ( mikor felírom az integrált -tól -ig és melyik görbét vonom ki a másikból )
2012. ápr. 1. 18:48
 1/8 anonim ***** válasza:
Semmi gond! Ha negatív az eredmény ( és biztosan nincs benne hiba ), akkor a "lenti"-ből vontad ki a "fentit", de a terület csak pozitív lehet, veszem az eredmény abszolút értékét.
2012. ápr. 1. 20:33
 2/8 anonim ***** válasza:
Azért vigyázzunk, mert ha történetesen olyan görbékről van szó, amik fel-le „hullámzanak“ miközben többször is keresztezik egymást, akkor furcsa eredményeket kaphatsz, ha csak egyszerűn megpróbálod valahogy a „fentiből“ kivonni a „lentit“. A kereszteződésben ugyanis a „fenti“ és a „lenti“ felváltja egymást. Ebben az esetben gondolom az a megoldás, ha először megtaláljuk a kereszteződési pontokat és a két szomszédos kereszteződési pont közötti területeket egyenként számítjuk (hacsak a feladat nem kíván meg más megközelítést).
2012. ápr. 1. 22:13
 3/8 A kérdező kommentje:

Mekkora annak a síkidomnak a területer amit y=3(x^2)-x+5 és az y=2(x^2)+4x-1 egyenletű görbék határoznak meg?

Meghatároztam a zérushelyeit (egyenlövé tettem a két görbe egyenletét) és a két eredmény alatti területet kiszámoltam kétféle képpen (egyikből kivontam amásik görbét majd a másikból vontam ki az elsőt ) de sehogy sem kaptam ugyanolyn eredményt még ha az abszolutértéket hszálnám se ezért kérdezném hogy hogy döntöm el hogy melyik görbe van felül és melyik alul?

2012. ápr. 2. 16:55
 4/8 anonim ***** válasza:

Kezdetnek:


[link]

2012. ápr. 2. 17:04
 5/8 A kérdező kommentje:
ismerem ezt az oldalt , de érettségin ezt sajna nem használhatom hogy ebből állapitsam meg hogy melyik görbe van felül és alul ezért tettem fel ezt a kérdést
2012. ápr. 2. 17:19
 6/8 anonim ***** válasza:
70%

A = terület

y₁ = 3*x² – x + 5

y₂ = 2*x² + 4*x – 1


I. intervallum: –∞, 2

II. intervallum: 2, 3

III. intervallum: 3, ∞


Ha a < 2 és b > 3, akkor:


∫(y₁ – y₂)dx [„a“-tól „b“-ig ] = ∫(y₁ – y₂)dx [„a“-tól „2“-ig ] + ∫(y₁ – y₂)dx [„2“-től „3“-ig ] +

+ ∫(y₁ – y₂)dx [„3“-tól „b“-ig ]


Az x = 2 –nél az alsó görbe kerül felülre és a felső meg alulra, aztán x = 3 –nál meg újból megcserélődnek. Ha a területet minden esetben pozitív előjellel akarod számítani, akkor a II. intervallumban fordítva kell számolni, vagyis:


|A(2,3)| = –∫(y₁ – y₂)dx [„2“-től „3“-ig ] = ∫(y₂ – y₁)dx [„2“-től „3“-ig ]


|A(a,2)| = ∫(y₁ – y₂)dx [„a“-tól „2“-ig ]


|A(3,b)| = ∫(y₁ – y₂)dx [„3“-tól „b“-ig ]

2012. ápr. 2. 17:37
 7/8 anonim ***** válasza:

Kereszteződéstől kereszteződésig kell számítani a területeket. Aztán ezeket mindig pozitív előjellel összeadni. Ha „egyből“ próbálod meg kiszámítani, akkor ezt számítod:


∫(y₁ – y₂)dx [„a“-tól „b“-ig ]


Ebben az esetben a II. intervallumra eső terület negatív értékkel fog megjelenni, mert az előjel attól fog függeni, hogy melyik függvény lesz felül és melyik meg alul.


Minden kereszteződés után automatikusan meg kell változtatni az előjelet, mert minden kereszteződésben felcserélődnek.

2012. ápr. 2. 17:44
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2012. ápr. 2. 19:29