A feladat: Rendezd az alábbi reakcióegyenleteket az oxidációsszám-változások alapján!

Állapítsd meg, hogy mi oxidálódott, és mi redukálódott a folyamatban! Melyik anyag az oxidálószer, melyik a redukálószer?


KIO3 + KI + H2SO4 = I2 + K2SO4 + H2O


KOH + NO = KNO2 + N2 + H2O


MnO2 + HCL = MnCl2 + Cl2 + H2O


MnO4 (felső indexbe -) + H (felső index +) + Fe2+ = Mn2+ + H2O + Fe3+


Ezek lennének! :) Előre is köszönöm annak aki segít .. Hétfőre kellene úgyhogy, fontos!


2012. márc. 31. 14:12
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Mg + 2*HCl => MgCl₂ + H₂

itt mik az oxidációs számok?

2012. márc. 31. 22:20
 12/18 anonim ***** válasza:

Mg⁰ => Mg²⁺ /–2e


H¹⁺ => H⁰ /+1e


Az elemi magnéziumnak kezdetben nulla, aztán 2+, a hidrogénnek kezdetben 1+, aztán a molekuláris (elemi) hidrogénnek már nulla.

2012. márc. 31. 23:26
 13/18 A kérdező kommentje:

tudnál még valamiben segíteni?:)

P + HNO3 +H2O = H3PO4 + NO <- ezt rendezni kellene:)

2012. ápr. 1. 10:05
 14/18 A kérdező kommentje:
Mg + 2*HCl => MgCl₂ + H₂ <- és itt a Cl-nél mennyi az oxidációs szám?:)
2012. ápr. 1. 10:21
 15/18 anonim ***** válasza:

P + HNO₃ +H₂O = H₃PO₄ + NO


P⁰ => P⁵⁺ /–5e


N⁵⁺ => N²⁺ /+3e


Most ennek, meg az előzőek alapján próbáld meg magadtól. Ha nem sikerül, szólj.

––––––––


A Cl-nél Cl⁻ van, ezt azt jelenti, hogy –1. Ez a reakció folyamán nem változik.

2012. ápr. 1. 10:28
 16/18 A kérdező kommentje:
Nem jövök rá, hogy-hogy kell rendezni ezt az egyenletet feltudom már írni az oxidációs számokat is meg tudom, hogy mi redukálódott vagy oxidálódott..csak rendezni nemtudom [:/] hogyan kell?
2012. ápr. 1. 11:12
 17/18 anonim ***** válasza:

Itt le van írva, de nem tudom mennyire lesz érthető:


[link]


[link]

2012. ápr. 1. 12:31
 18/18 anonim ***** válasza:

Vegyünk egy ilyen esetet:


KMnO₄ + Na₂SO₃ + H₂O = MnO₂ + Na₂SO₄ + KOH


Az alap a töltésmérleg:


Az oxidációs szám változása pozitív irányba x atomok száma = oxidációs szám változása negatív irányba x atomok száma (mert az elektronok nem veszhetnek el, csak átvándorolnak), vagyis:


Mn⁷⁺ => Mn⁴⁺ /+3e


S⁴⁺ => S⁶⁺ /–2e


2*(+3e) + 3*(–2e) = 0, vagyis:


2*Mn⁷⁺ => 2*Mn⁴⁺ ez a két Mn atom felvesz 2*3 = 6 elektront (az atomok száma szorozva az oxidációs szám változása negatív irányba)


3*S⁴⁺ => 3*S⁶⁺ itt a három S atom ad le egyenként két elektront, vagyis összesen a leadott elektronok száma: 3*2 = 6 (az atomok száma szorozva az oxidációs szám változásával pozitív irányba)


A 3 kén atomtól átvándorol a mangán atomokhoz 6 elektron (mindegyik kén atomtól kettő). A mangán atomok meg felveszik a 6 elektront úgy, hogy két Mn atom vesz fel egyenként három-három elektront:


2*KMnO₄ + 3*Na₂SO₃ + H₂O = 2*MnO₂ + 3*Na₂SO₄ + 2*KOH


Ha meg a KMnO₄ elé odaírtuk a a kettőt, akkor ez azt jelenti, hogy a másik oldalon meg a KOH elé is oda kell írni a kettőt. Ennek aztán az a következménye, hogy a 2*KOH miatt lesz 2 hidrogénünk is a jobb oldalon, vagyis akkor a bal oldalon is kell lennie két hidrogénnek és ez éppen 1*H₂O.


[link]


[link]

2012. ápr. 1. 13:14
1 2