Tudnátok segíteni? Matek. Gúla térfogata.


Egy karácsonyfadísz ( két gúla (nem egyforma térfogatúak)az alapjával egymásnak vannak fordítva) két 25 cm2 alapterületű, négyzet alapú, egyenlő oldalélű gúla összeillesztésével készítettünk. ( a felső gúla magassága 6,5 cm, az alsó gúláé pedig 3,5 cm) Hány cm2 papírt használtunk el? ha a díszt marcipánból készítjük, akkor mekkora térfogatú masszát használunk el?

ezzel csak az a gondom, hogy az oldallapok területét nem tudom kiszámítani. az a oldalt tudom, de a magasságát nem :/ mert ami magasság meg van adva, az a gúláé... :S


2012. márc. 28. 15:00
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha gondolatban félbevágod a gúlákat (külön-külön) akkor egy háromszöget fogsz kapni. Ráadásul egyenlőszárút.


A háromszög alapja éppen a négyzet középvonala, ami 5cm.

A háromszög két szára pedig éppen az oldallapok magasságvonala lesz.


Vagyis van egy háromszöged, aminek az oldalai 5,m,m


Ezen kívül ennek a háromszöghöz az alaphoz tartozó magassága megegyezik a gúla magasságával, legyen M.


Pitagorasz tételből M^2+2,5^2=m^2

Beírva a számokat:

6,5^2+2,5^2=m^2 Ebből egyedül az m (az oldallapok magassága ismeretlen)


Ugyanígy ki lehet számolni a másik gúla felszínét is.


A marcipános kérdés még egyszerűbb.

V=alapterület*magasság/3

Kiszámolod a két gúlára külön-külön és összeadod. Minden adat meg van adva.

2012. márc. 28. 15:14