Matek házi:egy háromjegyű szám utolsó jegye 3. ha ezt a végéről az elejére írjuk 162-vel kisebb számot kapunk. Melyik ez a háromjegyű szám? Hogy kel megoldani?

2012. márc. 22. 19:28
 1/3 anonim ***** válasza:

szval.

első szám. X Y 3

második szám: 3 X Y

ha az elsőből kivonom a másodikat, akk 162-t kell kapnom.

vagyis az első szám nagyobb, mivel a második háromszáz valamennyi, így az első kizárásos alapon négyszáz valamennyi vagy ötszáz valamennyi lehet.

megoldás határait ez alapján meg lehet állapítani:

300 + 162 = 462

399 + 162 = 561

vagyis az első szám 462 és 561 között van.

mivel 3-ra kell végződnie, így a két határ között ilyen számból 10 db van.

463

473

483

493

503

513

523

533

543

553

ezek a lehetséges megoldások. egyszerűen az elsővel kezdve végig kell menni rajtuk, amíg meg nem találjuk a jót. (most nem írom le elölről).

a megoldás 513 lesz, mivel 513 - 351 = 162

2012. márc. 22. 20:03
 2/3 anonim ***** válasza:

513 a keresett szám


()()3- ez az alap szám

3()()-ez a végéről az elejére


innen lehet tudni a második szám utolsó jegye csak az 1 lehet, így az első szám második jegye az 1-es

2012. márc. 22. 20:04
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :-)
2012. márc. 24. 16:16