Határozd meg azt a természetes számot, amellyel az 1057 osztva 37-et kapunk maradékul, az 1027 osztva 17-et kapunk maradékul.2012. jan. 22. 19:26
1/5 anonim válasza:
x/1057=37
x=39109
y/1027=17
y=17459
3/5 anonim válasza:
Ja bocsi nem, ez egy feladat, azt hittem, hogy 2. Ha 1 számra kérdez rá, akkor szerintem nincs ilyen, mivel ha az x-et elosztom 1027-nél nagyobbal akkor nem lehet nagyobb az eredmény mintha az 1027-te oszthattam volna el.
4/5 anonim válasza:
mondjuk a feladat is hülyén van leírva.
Szerintem nem x/1057, hanem 1057/x maradéka 37.
De így sincs megoldás.
5/5 bongolo válasza:
Úgy tényleg nincs megoldás, de fordítva igen.
x mod 1057 = 37 ==> x = 1057·r + 37
x mod 1027 = 17 ==> x = 1027·s + 17
1057·r + 37 = 1027·s + 17
30r + 20 = 1027(s−r)
Mivel a bal oldal osztható 10-zel, s−r = 10k kell legyen:
3r + 2 = 1027k
3r = 3·342k+k − 2
r = 342k + (k−2)/3
Vezessük be az n változót, k=3n+2
r = 342·(3n+2) + 3n/3
r = 1026n + 684 + n = 1027n + 684
x = 1057·(1027n+684) + 37
x = 1057·1027·n + 722988 + 37
x = 1057·1027·n + 723025
Végtelen sok ilyen természetese szám van, a legkisebb a 723025.
--
De tényleg nagyon rosszul van a feladat megfogalmazva, lehet, hogy nem is ez a feladat, amit itt megoldottam.