Matek házi feladat:menyit keverjünk össze a 40%-os és a 80%-os oldatokból ahhoz, hogy 10 liter 50%-os oldatot kapjunk? Hogy oldjam meg?

2012. márc. 22. 17:29
 1/3 anonim ***** válasza:
Szerintem 7,5l 40%-os és 2,5l 80%-os. Bár ezt csak ránézésre mondom.
2012. márc. 22. 17:45
 2/3 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, itt a levezetés ha kell:


A koncentráció azt jelenti (térfogat százalék V/V %), hogy 100 cm3 oldatban (V összes) lévő oldott anyag térfogata (V oldott anyag.


V/V%= (V oldott/V összes) × 100


Nekünk 10000 cm3 oldatunk van amiben az oldott anyagnak 5000 cm3-nak kell lennie (a képletbe behelyettesítve kijön).


Biztosan tudjuk, hogy a 40%-os oldatból több kell. Most már csak az a kérdés mennyivel.

Én ezt mivel ránézésre tudtam csak ellenőriztem magam.


Van nekünk 2 ismeretlenünk (V1 és V2) aminek az összegének 5000-nak kell lennie (mert 50%-os oldatról révén szó 10000 cm3-nak 5000 a fele).


80=(V1/2500)×100 => (80×2500)/100=V1 V1=2000 cm3

40=(V2/7500)×100 => (40×7500)/100=V2 V2=3000 cm3



V1+V2=1/2 V oldat

2000+3000=1/2 10000

5000=5000


Kb ennyi

2012. márc. 22. 18:18
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm
2012. márc. 24. 16:09