Azt mondta a matektanár hogy neki mind1 ki dolgozza ki a lényeg hogy értsem és a lapra levezessem úgy a feladatot hogy egy hülye *én* is megértse. Ez beadandó munka, azthiszem valószínűség számítás, nemtudom még nem vettem ez benne a poén :D

Itt a feladat:

1.0 Tekintsük az 19ab*fölül vonal* alakú négyjegyű számokat.

1.1 ány db ilyen szám van?

1.2 Véletlenszerűen kiválasztva egy 19ab*fölül vonal* négyjegyű számot, mekkora annak a valószínűsége, hogy osztható 5-tel?

1.3 A nagypapa 45 évvel idősebb unokájánál, aki 2009-ben még kiskorú. Születési évszámaik azonos számjegyekből állnak. Hány éves a nagypapa?

nagyon köszi ha valaki segítene/ :)


2012. márc. 19. 19:30
 1/1 anonim ***** válasza:

Az „a“ lehet: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 és ugyanúgy a „b“ is.


Ez összesen: 10*10 = 100 lehetőséget jelent.


Van belőlük 100 darab és minden ötödik osztható 5-tel, vagyis: 100/5 = 20 darab van belőlük.


A valószínűsége annak, hogy véletlenszerűen kiválasztva a kiválasztott szám osztható lesz %-tel: 20/100 = 0,2.

–––––––––


Az unokának a múlt században kellett születnie, mert máskülönben a születési évszámának a számjegyei között 2 db nulla szerepelne, ami miatt a nagypapának 1900-ban kellene lennie a születési évének, ami miatt nem lehetne csak 45 évvel fiatalabb az unokánál.


A nagypapa születési éve tehát: 19ab, az unokáé: 19ba


10*a + b + 45 = 10*b + a


9*a + 45 = 9*b


a + 5 = b


Az unoka 2009-ben még kiskorú, ezért valószínű, hogy a „b“ szám a lehető legnagyobb lesz, vagyis b = 9.


a = b – 5 = 9 – 5 = 4


A nagypapa születési éve tehát: 1949, az unokáé: 1994


1994 – 1949 = 45


2012 – 1949 = 63 éves a nagypapa (esetleg 62, ha az idén még nem ünnepelte a szülinapját)

2012. márc. 19. 22:33