Egyenesek párhuzamossága, merőlegessége?


A következő feladatban elakadtam:

Írjuk fel annak az egyenesnek az egyenletét, amely átmegy a P(6;10) ponton és a 4x+3y=32 és a 4x+3y=2 egyenletű egyenesek közti szakaszának az y tengelyen lévő vetülete 2 egység. (m.o a könyv végén: x-3y=-24)

Ha lehet ábrát is kérnék, előre is köszönöm!



2012. márc. 14. 22:46
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

ax+by=c az általános alakja az egyenenek. Miután biztosan nem vízszintes, ezért feltehető, hogy a=1, azaz:

x+by=c


Ebbe helyettesítjük be a két információt:

6+10b=c egyfelől.


Másfelől, tekintsük a két egyenessel vett metszéspontját:


4x+3y=32

x+by=6+10b

4x+4by=24+40b

y(4b-3)=40b-8

y_1=(40b-8)/(4b-3)


4x+3y=2

x+by=6+10b

4x+4by=24+40b

y(4b-3)=40b+22

y_2=(40b+22)/(4b-3)


Miután a vetület 2, ezért y_1 - y_2 = +/- 2

Így a két megoldás:

I,

30/(4b-3) = 2

b=4,5


az egyenes: x+4,5y=51, azaz 2x+9y=102


II,

30/(4b-3) = -2

b=-3

az egyenes: x-3y=-24


A könyv végi megoldás csak ez utóbbit hozta ki. Ezek szerint vagy a vetület irányát is feltették, vagy felszínesen oldották meg. :)


Árbát nem rajzolok. Ehhez nem kell.

2012. márc. 14. 23:37
 2/4 A kérdező kommentje:
ezek szerint a vetület lehet -2, és +2 is?
2012. márc. 15. 18:36
 3/4 A kérdező kommentje:
az I) részben valamit elszámoltál, mert nekem kijött +2-re a könyv végi megoldás... de nagyon hálás vagyok!
2012. márc. 15. 18:42
 4/4 anonim ***** válasza:

18:36 Igen. Akár 2 évvel idősebb vagyok nálad, akár 2 évvel fiatalabb, a korkülönbség 2 év.


18:42 Nem számoltam el. Ha úgy írtad fel az egyenleteket, ahogy én, akkor -2-re jön ki a könyvbeli általad idézett megoldás. +2-re az jön ki, amit fent írtam, csak nem gondoltam, hogy részletezni kell.

30/(4b-3) = 2

30 = 8b -6

36 = 8b

4,5 = b

c = 6 + 10*4,5 = 51


de elelnőrizd le nyugodtan a 2x+9y=102 egyenest. Mindkét feltétel kijön rá.

2012. márc. 15. 19:48