Ha van két kocka, és az összes éleinek a számának osztója a 72, akkor hogyan lehet belátni, hogy a térfogatösszegük osztója a 6?

2012. márc. 10. 07:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Elég zavaros a megfogalmazás!

Egy kockának 12 éle lehet.

2012. márc. 10. 07:25
 2/2 anonim ***** válasza:

Legyen

a - az egyik

b - a másik

kocka élhossza


Az élek összege

Ne = 12a + 12b

Ne = 12(a + b)


Ha 72|12(a + b)

akkor írható

12(a + b) = 72n

ahol n pozitív egész szám.

Egyszerűsítés után

a + b = 6n


A térfogatok összege

Vö = a³ + b³

Az ismert azonosságot használva

Vö = (a + b)(a² - ab + b²)

(a + b) előző értékét behelyettesítve

Vö = 6n(a² - ab + b²)


Ebből látható, hogy

6|Vö

amit bizonyítani kellett


DeeDee

********

2012. márc. 10. 13:55