Matek házim:test az x^2+y^2-4x+6y-12=0 egyenletű körön a középpontba mutató eredő erő hatására mozog. A pálya (5;-7) pontjában az erő megszűnik. Hogy Írjam fel a további pályájának az egyenletét?

2012. márc. 9. 14:41
 1/4 bongolo ***** válasza:
A fizika része annyi, hogy amikor az erő megszűnik, utána megmarad a pillanatnyi sebességvektora és egyenes vonalban megy tovább. Mivel körmozgásnál a pillanatnyi sebesség mindig érintő irányú, ezért az adott pontban kell a kör érintőjének az egyenletét felírni. Ez már matek, ez gondolom menni fog. Ha kell segítség abban is, szólj.
2012. márc. 9. 15:56
 2/4 A kérdező kommentje:
igazából pont a matek részét nem tudom:-)
2012. márc. 9. 20:44
 3/4 bongolo ***** válasza:

Találjuk ki először, hogy mi a kör középpontja meg sugara. Ehhez a kör egyenletét ilyen alakra kell hozni:

(x-x0)²+(y-y0)²=r²


x²+y²-4x+6y-12=0

x²-4x+y²+6y-12=0

x²-4x+4-4 + y²+6y+9-9 -12 = 0

x²-4x+4 + y²+6y+9 -25 = 0

(x-2)² + (y+3)² = 25


Vagyis a kör középpontja a (2;-3) pont, sugara pedig 5 (bár ez az adat nem kell majd).

A középpontból az (5;-7) pontba menő vektor ez:

(3;-4)

Ugye ez tiszta, hogy hogyan jött ki?


Ez a vektor a kör sugara, merőleges az érintőre, vagyis ez éppen az érintő normálvektora. Ha adott egy pont és a normálvektor, akkor pedig az egyenes egyenlete könnyen felírható:

3x-4y = 3·5-4·(-7)

3x-4y = 43

2012. márc. 10. 23:17
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm:-)
2012. márc. 11. 18:43