Mekkora erővel tarthatunk víz alatt egy 5 dm3 (köbdeciméter) térfogatú 2,5g/cm3 ( 2,5 gramm per köbcentiméter ) sűrűségű követ?

2012. márc. 7. 21:56
 1/3 anonim ***** válasza:
37%

Ha ez egy súlytalan és kocka lenne a felhajtóerő: 5kg

De ennek a kockának súlya van, 5*2,5kg, azaz 12,5kg.

5 kg hajtja fel, 12,5 húzza le, azaz tartsd 7,5kg-al..

2012. márc. 7. 22:05
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi
2012. márc. 7. 22:52
 3/3 anonim ***** válasza:

Erőről van szó, ami azt jelenti, hogy nem a tömeggel (m) kell számolni, hanem a súllyal (G):


V = 5 dm³ = 0,005 m³

ρ = 2,5 g/cm³ = 2500 kg/m³


ρ(víz) = 1000 kg/m³


m = V*ρ = 0,005*2500 = 12,5 kg

G = m*g = 12,5*9,81 = 122,625 N


Arkhimédész törvénye alapján:


F = G – V*ρ(víz)*g = 122,625 – 0,005*1000*9,81 = 122,625 – 49,05 =

= 73,575 N erő kell ahhoz, hogy a követ megtartsuk a víz alatt

2012. márc. 8. 00:05