Valószínűségi változó, segítséget kérnék a házi feladathoz?


Sziasztok ! ezt a házit kaptuk, és akárhogy próbálkozom már egy órája , nem sikerül értelmes dolgot kihoznom belőle, remélem Ti okosabbak vagytok nálam ezen téren :)

M(kszi)^2 =n^2*p^2 - np^2+np

ezt kellene bebizonyítani.

köszi előre is !


2012. febr. 29. 23:24
 1/5 anonim ***** válasza:

Ami lemaradt: ξ egy binomiális eloszlású val.változó n,p paraméterekkel.


Mit tételezhetünk fel ismertnek? Pl. ξ várható értékét és szórását tanultátok?

E(ξ)=np vagy a ti jelölésetekkel M(ξ)=np a várható érték

D²(ξ)=np(1-p) a szórás.


A fentiek könnyen bizonyíthatóak, ha a binomiális eloszlású val.változóra úgy tekintesz mint n db független, azonos eloszlású p várható értékű indikátorváltozó összegére. (ezt v. valami hasonlót talán tanultatok...ha nem, akkor ξ=X₁+X₂+...+X_n, ahol X_i független, azonos eloszlású:

P(X_i=0)=p és P(X_i=1)=1-p...)


Ekkor a szórás definíciójából:


D²(ξ)=E(ξ²)-E²(ξ), azaz

E(ξ²)=D²(ξ)+E²(ξ)=np(1-p)+(np)², ami épp a bizonyítandó.

2012. márc. 1. 00:14
 2/5 A kérdező kommentje:

köszönöm a segítséget

E(ξ²)=D²(ξ)+E²(ξ)=np(1-p)+(np) ez a sor nem világos. Az oké ,hogy a D²(ξ) = np(1-p) -vel ,de az nem, hogy E²(ξ) miért =np . Mert ha ez igaz , akkor E²(ξ)= E(ξ) -vel? ( az egyeneltes eloszlású várható érték szórását és értékét még vettük, de most átnéztem )

2012. márc. 1. 00:33
 3/5 A kérdező kommentje:
ja még annyi,hogy ,ha jól látom akkor np(1-p)+(np) az nem np((1-p)+(np)) ?
2012. márc. 1. 00:43
 4/5 anonim ***** válasza:
A sortörés miatt új sorba csúszott a 2-es kitevő, (np)^2 szerepel ott.
2012. márc. 1. 07:37
 5/5 A kérdező kommentje:
ó igen :) figyelmetlen voltam, köszönöm.
2012. márc. 1. 15:18