egy cég az üdítőitalt henger alakú fémdobozokban árulja.
milyen függvénykapcsolat fejezi ki a henger felszínét a sugár, ill. a magasság függvényében, ha 1 literes a "doboz"?
2012. febr. 26. 10:19
1/4 anonim válasza:
A henger térfogatát úgy kapjuk, hogy az alapjának a sugarát négyzetre emeljük és szorozzuk PI-vel és a magassággal. Ebből aztán kifejezhető a sugár, illetve a magasság.
2/4 A kérdező kommentje:
de a felszínt kell kifejezni...az meg 2*pí*r(r+m), és akkor csak simán fejezzem ki ebből a magasságot és a sugarat? lehet h hülye kérdés de akk az egy liter minke van megadva?
2012. febr. 26. 13:24
3/4 A kérdező kommentje:
rájöttem...hülye vagyok
2012. febr. 26. 19:36
4/4 anonim válasza:
Nézzük a felszín és a térfogat hányadosát
F/V = [2rπ(r + m)]/r²π*m
tagonként egyszerűsítve marad
F/V = 2(1/r + 1/m)
Itt akár be is lehetne fejezni, lehet még szépíteni. :-)
A szögletes zárójelben levő mennyiség ugyanis a sugár és a magasság harmonikus közepe felének a reciproka, így
F/V = 2/[H(r,m)/2]
ezért
F/V = 4/H(r,m)
==============
Ha
V = 1
akkor
F = 4/H(r,m)
============
DeeDee
*******