Ha valaki tudja ezekre a válaszokat, az kérem írja meg


a) Egy kétjegyű szám második számjegye 2-vel nagyobb az elsőnél. Ha ezt a számot és a számjegyei felcserélésével kapott számot összeadjuk, akkor 178-at kapunk. Melyik ez a szám?


b) Egy kétjegyű szám második számjegye 1-gyel nagyobb az elsőnél. Ha mindkét számjegyét 2-vel növeljük, akkor az eredeti és az új szám összege 90. Mi az eredeti szám?


c) Egy kétjegyű szám második számjegye 2-vel kisebb az elsőnél. Ha mindkét számjegyé 1-gyel növeljük, akkor az eredeti és az új szám összege nagyobb 100-nál. Mi lehetett az eredeti szám


2012. febr. 23. 16:41
 1/9 BKRS ***** válasza:

c) a ketjegyu szam ab vagyis 10*a + b

A feltetelek szerint:

2≤a≤8

0≤b≤6


b+2 = a

10a+b + 10(a+1)+b+1 > 100


Az biztos, hogy akkor

2≤a≤8

0≤b≤6



20a+2b +11 > 100

20a+2b>89


Mondjuk a helyere behelyettesitjuk azt, hogy b+2

20(b+2) + 2b > 89

22b +40 > 89

22b > 49

b > 49/22

Vagyis 53, 64,75 vagy 86 lehetett az eredeti szam.

2012. febr. 23. 16:53
 2/9 BKRS ***** válasza:

b)

A szam megint ab = 10a + b

10a + b + 10(a+2)+b+2 = 90

20a +2b + 22 = 90

20a + 2b = 68

10a+b= 34

Vagyis a szam 34. Azt a feltetelt, hogy a+1=b nem is kellett hasznalni.


Masik megoldas:

Mivel (10a+b) es (10(a+2) + b+2) osszege 90, ezert

b+b+2 = 10 kell, hogy legyen, vagyis b=4 es b+2 = 6

Viszont akkor a=b-1=3 vagyis a szam 34 kell, hogy legyen, valoban: 34+56 = 90

2012. febr. 23. 17:01
 3/9 A kérdező kommentje:

köszi

az a) feladatot azt nem tudod?

2012. febr. 23. 17:07
 4/9 BKRS ***** válasza:

a)

Megint a szam jegyei a es b lgyen a szam pedig 10a+b

A szamjegyek felcserelesevel kapott szam: 10b+a

10a+b+10b+a = 178

11a+11b = 178

a+b = 178/11 ami nem egesz szam, ami nem lehetseges. Vagyis nincs megoldas.


Ha esetleg sajthiba van a feladatban es nem 178, hanem 176 az osszeg, akkor:

a+b= 176/11= 16

Azt is tudjuk, hogy b=a+2

a+a+2 = 16

2a = 14

a=7

b=9

Vagyis az eredeti szam 79

79+97=176

2012. febr. 23. 17:07
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszi a választ

=)

2012. febr. 23. 17:17
 6/9 anonim válasza:

a)

Ezek mellett a feltételek mellett ilyen szám nem létezik. Ha az összeg 176, akkor:

Az eredeti szám első jegye legyen x, a második x+2, ilyenkor a szám értéke

10*x+(x+2)=11x+2.

Ha felcseréljük a jegyeket, akkor az első jegy lesz x+2 és a második x, ilyenkor a szám értéke

10*(x+2)+x=11x+20


Tudjuk, hogy a 2 szám összege 176, így felírhatjuk a következő egyenletet:

11x+2+11x+20=176, amiből azt kapjuk, hogy x=7. Tehát a keresett szám 79.


b)

Az első számjegy y, a második y+1. Értéke 10y+(y+1)=11y+1. Ha a jegyeket növeljük 2-vel,akkor az első jegy értéke y+2, a másodiké y+1+2=y+3. Az egész szám értéke:

10*(y+2)+(y+3)=11y+23.


Tudjuk, hogy a két szám összege 90, így felírhatjuk az alábbi egyenletet:

11y+1+11y+23=90, amiből azt kapjuk, hogy x=3. Tehát a keresett szám a 34.


c)

Az első jegy x, a második x-2. Értéke 10x+(x-2)=11x-2. A jegyek növelése után az első jegy x+1, a második x-2+1=x-1. Értéke 10(x+1)+(x-1)=11x+9. Tudjuk, hogy összegük nagyobb, mint 100, így felírhatjuk a következő egyenletet:

11x-2+11x+9>100

22x>93

x>4,227


mivel x egy darab jegyet jelöl, ezért lehet 5; 6;7; 8. 9 azért nem lehet, mert ha azt növeljük, már nem lesz egyjegyű.

Tehát az eredeti szám lehet: 53; 64; 75; 86.

2012. febr. 23. 17:31
 7/9 anonim ***** válasza:

Egy másik gondolatmenet a c) feladathoz


N = 10a + b

b = a - 2

Az 1-gyel növelt számjegyű szám

N1 = 10(a + 1) + (b + 1)

Az összegük a feladat szerint

S = N + N1 > 100


S = 10a + b + 10(a + 1) + b + 1

A zárójel felbontása és összevonás után

S = 20a + 2b + 11 > 100

tehát

2(10a + b) > 89

10a + b > 89/2

A jobb oldalt kerekítve írható, hogy

10a + b > 50

A bal oldalon az eredeti szám van, tehát

N > 50

Figyelembe véve a

b = a - 2

feltételt, a lehetséges számok

53, 64, 75, 86


DeeDee

**********

2012. febr. 23. 19:32
 8/9 anonim válasza:

\ /\ / --|-- |--- ???

\ / \ / | |-- ???

\/ \/ | | ???

2012. márc. 9. 21:12
 9/9 anonim válasza:

10(x-1)+x*1+(x+1)*10+(X+2)*1=90 /Zf.

10x-10+1x+10x+10+x+2=90 /Öv

2015. márc. 8. 13:55