Mennyi a pont távolsága a síktól?

A téglalap oldalai 12 és 16 cm. Egy pont a térben, amely 26 cm-re van mindegyik csúcsától. Keressük meg a pont távolságát a síktól.
2012. febr. 22. 20:15
 1/10 bongolo ***** válasza:

Legyen a koordináta-rendszer origója a téglalap csúcsában, a téglalap két másik csúcsa pedig az x illetve y tengelyen. Vagyis a téglalap csúcsainak koordinátái:

(0;0;0)

(12;0;0)

(0;16;0)

(12;16;0)

A keresett pont koordinátái: (x;y;z)

A pont távolsága a téglalap síkjától éppen z lesz!

A pont távolsága a téglalap 3 csúcsától Pitagorasz tétellel:

x²+y²+z²=26²

(12-x)²+y²+z²=26²

x²+(16-y)²+z²=26²

Ebből a 3 egyenletből ki lehet számolni x,y,z értékeit, próbáld meg. z-re két érték fog kijönni, egy pozitív és annak a negáltja. Bármelyiknek az abszolút értéke a keresett távolság.


A negyedik csúcs távolsága pedig ennyi:

(x-12)²+(16-y)²+z²

Ennek is 26²-nek kell lennie, ellenőrizd le majd.


Ha elakadsz, szólj.

2012. febr. 22. 20:53
 2/10 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem, miért kell ennyire bonyolítani.


Tulajdonképpen egy téglalap alapú gúla

a = 12 cm

b = 16 cm

magasságát

m = ?

kell kiszámolni, melynek oldaléle

c = 26 cm


Ha a téglalap átlója 'd', akkor

m² = c² - (d/2)²

A félátló négyzete

(d/2)² = (a/2)² + (b/2)²

vagyis

m² = c² - (a/2)² - (b/2)²


Szép kerek számok jönnek ki, öröm kiszámolni. :-)


DeeDee

**********

2012. febr. 22. 21:23
 3/10 bongolo ***** válasza:
Igazad van, DeeDee. Látszik, hogy sose szerettem igazán a geometriát :)
2012. febr. 22. 22:23
 4/10 anonim ***** válasza:

:-)))

Az általad bemutatott módszer is egy szín a megoldások palettáján.


DeeDee

**********

2012. febr. 23. 12:52
 5/10 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen h segítettetek.:)
2012. febr. 23. 19:09
 6/10 A kérdező kommentje:
és pitagorasz tételével hogyan lehet megoldani?
2012. febr. 23. 19:49
 7/10 bongolo ***** válasza:
Úgy, ahogy fent olvashatod.
2012. febr. 23. 20:00
 8/10 A kérdező kommentje:

ok. és ezt hogyan kell megoldani pitagorasz tételével: Az A pont ból az alfa sikra AB merőlegest húztak és AC ferdét. AB:BC=3:4; AC=15cm.????

nem értem h h kell kiszámolni

2012. febr. 23. 20:05
 9/10 A kérdező kommentje:
arányosat még nem oldottam pitagorasz tétellel.
2012. febr. 23. 20:08
 10/10 bongolo ***** válasza:

Ha AB a merőleges, akkor a B pontbán van derékszög. A két befogó AB és BC, az átfogó pedig AC. Ez idáig neked is így jött ki? Pitagorasz tétel pedig ez:

AB² + BC² = AC²

AB² + BC² = 15²

AB:BC=3:4

Ebből az arányból ki lehet fejezni mondjuk AB-t úgy, hogy beszorzunk BC-vel:

AB = BC·3/4

Érted, ugye? Most már csak ezt be kell helyettesíteni a fenti pitagoraszba, ez lesz:

(BC·3/4)² + BC² = 15²

BC²·3²/4² + BC² = 15²

stb, innen már kijön a BC ugye?

2012. febr. 24. 13:00