b)Egy nagy értékű DNS-analizáló berendezés értéke újonnan 110 000 euró. Az avulás mértéke évenként 23% ennyivel cökken az értéke minden évben, a hosszu használhatóság érdekében a labor minden évben rákölt 500 euót, ezzel természetesen emelve a gép értékét is, Hány év múlva lesz a berendezés értéke a kezdeti értékének a kevesebb mint a fele? erre szeretnék valami képletet elöre is köszönöm2012. febr. 21. 16:12
1/2 BKRS válasza:
A) 14, de ha van olyan osztalytarsa, akinek nincs baratja, akkor lehet 13 is.
B)
a(1) = 110000
a(n+1) = 0.77*a(n) + 500
vagyis:
a(n+2)-a(n+1)=0.77*a(n+1) - 0.77a(n)
Tegyuk fel, hogy a(n) eloallithato mertani sorozatok osszzegekent.
Az ilyen mertani sorozatokra igaz a fentiek miatt (a sorozat 0. tagjaval valo leosztas utan), hogy:
q^(n+2) - q^(n+1) = 0.77*q^(n+1) - 0.77 q^n
q^2 - 1.77q + 0.77 = 0
(q-1)(q-0.77)=0
a(n)= A + B*0.77^n
110000 = A + 0.77B
85200 = A + 0.5929B
B = 140033.879
A = 2173.91304
a(n) = 2173.91304 +140033.879*0.77^n
De erre nincs szukseged, csak kiszamolni az elso 4 evet:
110000
85200
66104
51400.08
A 4. evre a fele ala csooken a muszer erteke.
2/2 A kérdező kommentje:
köszi sokat segitettél a fenti képlet hiányzott nekem azthittem nem jó ha csak igy simán leirom de ezek szerint értelmes:D
2012. febr. 22. 17:20