A) Péternek 28 osztálytásra van mint a 28-nak különböző számú barátja van az osztályban, hány barátja van közülük péternet? (a barátság kölcsönös)

b)Egy nagy értékű DNS-analizáló berendezés értéke újonnan 110 000 euró. Az avulás mértéke évenként 23% ennyivel cökken az értéke minden évben, a hosszu használhatóság érdekében a labor minden évben rákölt 500 euót, ezzel természetesen emelve a gép értékét is, Hány év múlva lesz a berendezés értéke a kezdeti értékének a kevesebb mint a fele? erre szeretnék valami képletet elöre is köszönöm
2012. febr. 21. 16:12
 1/2 BKRS ***** válasza:

A) 14, de ha van olyan osztalytarsa, akinek nincs baratja, akkor lehet 13 is.


B)

a(1) = 110000

a(n+1) = 0.77*a(n) + 500

vagyis:

a(n+2)-a(n+1)=0.77*a(n+1) - 0.77a(n)

Tegyuk fel, hogy a(n) eloallithato mertani sorozatok osszzegekent.

Az ilyen mertani sorozatokra igaz a fentiek miatt (a sorozat 0. tagjaval valo leosztas utan), hogy:

q^(n+2) - q^(n+1) = 0.77*q^(n+1) - 0.77 q^n

q^2 - 1.77q + 0.77 = 0

(q-1)(q-0.77)=0

a(n)= A + B*0.77^n

110000 = A + 0.77B

85200 = A + 0.5929B


B = 140033.879

A = 2173.91304


a(n) = 2173.91304 +140033.879*0.77^n


De erre nincs szukseged, csak kiszamolni az elso 4 evet:

110000

85200

66104

51400.08

A 4. evre a fele ala csooken a muszer erteke.

2012. febr. 21. 23:26
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi sokat segitettél a fenti képlet hiányzott nekem azthittem nem jó ha csak igy simán leirom de ezek szerint értelmes:D
2012. febr. 22. 17:20