Vki aki jó kémiából le tudná nekem részletesen vezetni az alábbi feladatot?

Azonos tömegű réz(II)-szulfát és nátrium hidroxid oldatot öntünk össze. A keletkezett réz(II)-hidroxid csapadékot leszűrjük, hevítéssel fekete réz(II)-oxiddá alakítjuk és lemérjük: 50,0 g fekete port kapunk. Maradék oldat összetétele a benne oldott vegyületre nézve 20,0 tömeg%-os. Írd fel a végbemenő reakciók egyenleteit! Mekkora tömegű és hány tömeg%-os összetételű oldatokat öntöttünk össze?
2012. febr. 21. 15:30
 1/1 BKRS ***** válasza:

Mondjuk volt eredetileg xg mindket oldatbol.


CuSO4 + 2NaOH = Cu(OH)2 + Na2SO4

http://www.youtube.com/watch?v=-7ecs0Mavzc


A maradek oldatban a Cu(OH)2 leszurese utan lesz Na2SO4 valamint vagy CuSO4 vagy NaOH, attol fuggoen, hogy melyik nem reagalt el teljesen a masikkal.



A vegen lett 50 g CuO

M(CuO) = 64 + 16 = 80

80g CuO 1 mol,

akkor 50g CuO 8/5 mol, vagyis 1,6 mol


Tehat 1,6 mol Cu(OH)2 -t kaptunk a reakcio vegen.

Vagyis a kiindulo oldatokbol fogyott:

1,6 mol CuSO4 illetve 3,2mol NaOH

Es keletkezett 1,6 mol Na2SO4

Ez 1,6* (46+32+64) = 227,2 g lenne.

Tehat a maradek oldat aminek a tomege 2x-50 g

tartalmaz legalabb 227,2g oldott anyagot,

vagyis 0,2*(2x-50) > 227,2


Ha most azt irna, hogy a kezdeti oldatok ugyanolyan szazalekosak voltak, vagy hogy a ket anyag teljesen elreagalt egymassal, akkor lehetne tovabb szamolgatni, de igy nem lehet tudni, hogy mennyi az extra anyag az oldatban.

Ha feltetelezzuk, hogy pont annyi CuSO4 volt amivel az osszes NaOH elreagalt akkor a fonti egyenlotlenseg egyenloseg lesz es ki lehet szamitani x-et.

Aztan innen lehet tudni, hogy 1,6 mol volt az egyik es 3,2 mol a masik anyagbol, es azzal ki lehet szamitani a tomeg%-ot. Igy viszont, hogy nem tudjuk, nem tudom hogyan lehet megoldani a problemat.

Szoval ha teljesen elreagalt volna a ket anyag igy menne a szamitas:

0,2*(2x-50) = 227,2

x=593

Vagyis az oldat tomege 593g Ez lesz a 100% mindket oldatban.


Az elso oldatban volt 1,6mol CuSO4 ami 1,6*(64+32+64)= 256g

ami 100*256/593 = 43%


A masik oldatban volt 3,2 mol NaOH ami 3,2* (23+16+1) = 128 g

ami 100*128/593 = 22%

2012. febr. 23. 20:49