HELP! Mit lehet ezzel csinálni? (Matek)

Van egy ilyen egyenletem: 3x^2+15x+2*√(x^2+5x+1)=2, mit lehet ezzel csinálni? Emeljem négyzetre, de hogyan, vagy látnom kellene valamit? A segítséget előre köszönöm!
2012. febr. 20. 18:36
 1/6 anonim ***** válasza:

3x² + 15x + 2*√(x² + 5x + 1) = 2


Jól sejtetted, valamit érdemes észre venni.

Ugyanis.

Ha mindkét oldalhoz hozzáadsz 3-t, akkor a következő lesz

(3x² + 15x + 3) + 2*√(x² + 5x + 1) = 5

A zárójelet csak a tagolás végett tettem oda.


A zárójelből 3-t kiemelve

3x² + 15x + 3 = 3(x² + 5x + 1)

Látható, hogy megjelenik a gyök alatti mennyiség.


Ezek után ha bevezeted a

√(x² + 5x + 1) = a

jelölést, az egyenleted így alakul

3a² + 2a - 5 = 0


Ennek az egyenletnek lesz két szép gyöke, amelyekkel meg kell oldani a helyettesítési egyenletet:

√(x² + 5x + 1) = a1

és

√(x² + 5x + 1) = a2


Szerintem innen már menni fog. :-)

2012. febr. 20. 19:04
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!! Lehetne még egy kérdésem? Ahol kiemeltem a 3-at a zárójelből, onnan hová tűnt az az 5-ös? (lehet hogy hülye kérdés, de nem jöttem rá)
2012. febr. 20. 19:18
 3/6 Kinga néni ***** válasza:
nagyon szép feladat, tetszik
2012. febr. 20. 19:29
 4/6 A kérdező kommentje:
Megértettem mindent, nagyon szépen köszönöm mégegyszer!!!!!
2012. febr. 20. 20:19
 5/6 anonim ***** válasza:
Szívesen máskor is! :-)
2012. febr. 20. 20:28
 6/6 anonim ***** válasza:

Kinga néni

szerintem nem csak a feladat szép, hanem a megoldás is ötletes.

2012. febr. 20. 22:11