Van egy ilyen egyenletem: 3x^2+15x+2*√(x^2+5x+1)=2, mit lehet ezzel csinálni? Emeljem négyzetre, de hogyan, vagy látnom kellene valamit? A segítséget előre köszönöm!2012. febr. 20. 18:36
1/6 anonim válasza:
3x² + 15x + 2*√(x² + 5x + 1) = 2
Jól sejtetted, valamit érdemes észre venni.
Ugyanis.
Ha mindkét oldalhoz hozzáadsz 3-t, akkor a következő lesz
(3x² + 15x + 3) + 2*√(x² + 5x + 1) = 5
A zárójelet csak a tagolás végett tettem oda.
A zárójelből 3-t kiemelve
3x² + 15x + 3 = 3(x² + 5x + 1)
Látható, hogy megjelenik a gyök alatti mennyiség.
Ezek után ha bevezeted a
√(x² + 5x + 1) = a
jelölést, az egyenleted így alakul
3a² + 2a - 5 = 0
Ennek az egyenletnek lesz két szép gyöke, amelyekkel meg kell oldani a helyettesítési egyenletet:
√(x² + 5x + 1) = a1
és
√(x² + 5x + 1) = a2
Szerintem innen már menni fog. :-)
2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!! Lehetne még egy kérdésem? Ahol kiemeltem a 3-at a zárójelből, onnan hová tűnt az az 5-ös? (lehet hogy hülye kérdés, de nem jöttem rá)
2012. febr. 20. 19:18
3/6 Kinga néni válasza:
nagyon szép feladat, tetszik
4/6 A kérdező kommentje:
Megértettem mindent, nagyon szépen köszönöm mégegyszer!!!!!
2012. febr. 20. 20:19
6/6 anonim válasza:
Kinga néni
szerintem nem csak a feladat szép, hanem a megoldás is ötletes.