Egyforma, m=0,01g tömegű kis golyóknak ugyanakkora töltést adtunk, majd (bekövetkezett hossz)l=10cm hosszú fonalakra, közös közös pontban felfüggesztettük őket. Az egyensúly beállta után a fonalak éppen derékszöget zártak be egymással. Mennyi a golyók töltése??
2012. febr. 17. 16:33
 1/2 bongolo ***** válasza:

A golyókra hat egyrészt a gravitáció, másrészt taszítják egymást ekkora vízszintes erővel:

F = k·Q₁Q₂/r²

A gravitációs erő iránya függőleges, a tartóerő pedig kötélirányú. A kettő eredője éppen vízszintes. Ha 90 fokos a két madzag közötti szög, akkor a madzagok 45 fokban vannak a vízszinteshez képest, ezért a vízszintes eredő erő pontosan m·g nagyságú. (Rajzold fel a súlyerőt meg a kötélerőt, látni fogod.)


Szóval az elektromos mező az egyik golyóra éppen m·g nagyságú taszító erővel kell hasson, hogy a golyó nyugalomban legyen.


A két golyó távolságát kell pitagorasszal kiszámolni:

r² = l²+l²

r = l·√2 = 0,1m·√2 (valójában ez nem is kell, csak r²)


m·g = k·Q²/r²

10^(-5)kg·10 m/s² = 9·10^9 Nm²/C² · Q² / (0,01m²·2)

Q² = 0,2/9·10^(-14) C²

Q² = 0,222·10^(-16) C²

Q = 1,49·10^(-8) C


Ui: g=10 m/s²-tel számoltam, számold át 9,81-gyel, ha gondolod.

2012. febr. 17. 21:39
 2/2 A kérdező kommentje:
koszonom szepen a segitsegedet!:)
2012. febr. 18. 12:46