A Szeged és Cegléd közötti 120 km távolságot a személyvonat 20km/h-val nagyobb sebességgel egy órával kevesebb idő alatt teszi meg, mint a tehervonat. Mekkora a sebességük?

levezetné nekem valaki, mert egyáltalán nem értem...:(
2012. febr. 14. 19:59
 1/3 A kérdező kommentje:
egy kérdőjel lemaradt:)
2012. febr. 14. 20:00
 2/3 anonim ***** válasza:

szeméyv: s=120km t=x v=y

teherv: s=120km t=x+1 v=y-20

személyv: s=v*t

személyv: 120=x*y

teherv: 120=(x+1)*(y-20)

teherv: 120=xy-20x+y-20


120=xy-20x+y-20

120=x*y

Kétismeretlenes egyenletrendszer, kifejezel, behelyttesítesz és valószínű h egy másodfokú egyenletet kapsz, megoldod és kész.

2012. febr. 14. 20:27
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem kell kétségbe esni, csak ki kell szedni a szükséges információkat a szövegből, majd felírni a kapcsolatukat, végül megoldani az így összeálló összefüggéseket.


Mit közöl a szöveg?

- Van egy 120 km-es távolság, amin két vonat fut

- A személyvonat sebessége 20 km/h-val nagyobb mint a teheré

- A személyvonat menetideje 1 órával rövidebb, mint a teheré


A távolság

S = 120

legyen a személyvonat sebessége

v

ekkor a teher sebessége

v - 20

Ha a személy menetideje

t

akkor a teheré

t + 1


Azt, hogy mindketten ugyanazt a távolságot futják be, egyenlet formájában így lehet leírni:

v*t = (v - 20)(t + 1)

Az is tudjuk, hogy a személy esetén

120 = v*t


Ott tartunk, hogy van két egyenletük, két ismeretlennel

v*t = (v - 20)(t + 1)

120 = v*t

ez pedig elvileg megoldható.

Innentől a többi már csak megoldástechnika kérdése. :-)


Ha az első egyenletben felbontod a zárójelet, összevonsz, akkor azt kapod, hogy

v = 20(t + 1)

a másik meg

v*t = 120


Legtöbben ilyenkor azt csinálják, hogy kifejezik a másodikból valamelyik valamelyik ismeretlent, aztán behelyettesítik az elsőbe, törteket eltüntetnek összevonnak stb..

Lehet másképp is.

Ha az első egyenlet mindkét oldalát megszorzod t-vel, a másik marad, akkor a két egyenleted

v*t = 20*t(t + 1)

v*t = 120

Ha most az elsőből kivonod a másodikat, akkor azt kapod, hogy

0 = 20*t(t + 1) - 120

Csak fel kell bontani a zárójelet és kész a másodfokú egyenleted

0 = 20*t² + 20*t - 120

lehet egyszerűsíteni, ennek utána

0 = t² + t - 6


Ez egy nagyon jól nevelt, szelíd egyenlet, a megoldását rád bízom. :-)


DeeDee

**********

2012. febr. 14. 21:48