2012. febr. 5. 18:07
1/5 Kinga néni válasza:
mondjuk nagyításról lenne szó? igen, megduplázódik. csak a terülrttel kell vigyázni, m az 4xeződik.
2/5 anonim válasza:
Nem mindegy, mi lesz dupla: a kerület vagy a terület?
3/5 Kinga néni válasza:
nem. mint írtam, a terület függ r-től, ám négyzsetesen: t=r^2*pi
tehát ha r=1, a terület 1*1*pi=pi
ha R=2, t=2*2*pi=4*pi, vagyis 4xeres.
a kerület csak lineárisan függ r-től: k= 2*r*pi, vagyis kétszeres sugár =› 2szeres kerület.
4/5 anonim válasza:
A válasz attól függ, hogy a körnek melyik adata lesz kétszeres, ahogy azt egy válaszoló már írta.
Legyen
r - az eredeti kör sugara
R - a megnagyobbított kör sugara
k - az eredeti kör kerülete
K - a megnagyobbított kör kerülete
A két eset
1. A kerület lesz kétszeres
Ekkor
K = 2*k
2*R*π = 2*2*r*π
vagyis
R = 2r
=====
2. A terület lesz kétszeres
Ekkor
R²π = 2*r²π
egyszerűsítés után
R² = 2*r²
így
R = r√2
======
tehát ebben az esetben a sugár nem duplázódik!
Remélem, érthető voltam.
DeeDee
***********
5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!
Ment a kéz!
2012. febr. 7. 08:32