A 2:1 es aránynál ha a kör sugara 10 akkor az is megduplázódik?


2012. febr. 5. 18:07
 1/5 Kinga néni ***** válasza:
mondjuk nagyításról lenne szó? igen, megduplázódik. csak a terülrttel kell vigyázni, m az 4xeződik.
2012. febr. 5. 19:12
 2/5 anonim ***** válasza:
Nem mindegy, mi lesz dupla: a kerület vagy a terület?
2012. febr. 5. 21:14
 3/5 Kinga néni ***** válasza:

nem. mint írtam, a terület függ r-től, ám négyzsetesen: t=r^2*pi


tehát ha r=1, a terület 1*1*pi=pi

ha R=2, t=2*2*pi=4*pi, vagyis 4xeres.


a kerület csak lineárisan függ r-től: k= 2*r*pi, vagyis kétszeres sugár =› 2szeres kerület.

2012. febr. 6. 10:28
 4/5 anonim ***** válasza:

A válasz attól függ, hogy a körnek melyik adata lesz kétszeres, ahogy azt egy válaszoló már írta.

Legyen

r - az eredeti kör sugara

R - a megnagyobbított kör sugara

k - az eredeti kör kerülete

K - a megnagyobbított kör kerülete


A két eset

1. A kerület lesz kétszeres

Ekkor

K = 2*k

2*R*π = 2*2*r*π

vagyis

R = 2r

=====


2. A terület lesz kétszeres

Ekkor

R²π = 2*r²π

egyszerűsítés után

R² = 2*r²

így

R = r√2

======

tehát ebben az esetben a sugár nem duplázódik!


Remélem, érthető voltam.


DeeDee

***********

2012. febr. 6. 19:48
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek!

Ment a kéz!

2012. febr. 7. 08:32