A vizszintes sik felületen egy 400kg láda áll. Mekkora erőkifejtés szükséges ahhoz, hogy a ládát megmozditsuk, ha a tapadási súrlódási tényező 0,12?

2. Mekkora lesz a láda gyorsulása, ha továbbra is a megmozduláskor kifejtett erővel toljuk, és a csúszási súrlódási tényező 0, 09?
2009. jún. 1. 16:13
 1/3 anonim ***** válasza:

A ládára hat a nehézségi erő és a tapadási súrlódási erő. A nehézségi erő lefelé hat, a tapadási súrlódási erő a mozgás irányával ellentétesen. Nem nehéz kitalálni, hogy neked inkább ez utóbbi érdekes. A láda akkor fog megmozdulni, ha ennél nagyobb erővel hatsz rá. A tapadási súrlódási erő mértéke megegyezik a felületeket összeszorító erő (jelen esetben a nehézségi erő) és a tapadási súrlódási tényező szorzatával. A nehézségi erő számítása remélem, megy egyedül is, onnantól egy szorzás...

Aztán lesz neked egy csúszási súrlódási erőd. Ugyanúgy számítod, mint a tapadásit: a nehézségi erő szorozva a csúszási súrlódási együtthatóval. Ezt kivonod az előző feladatban számított erőből (hiszen vele ellentétes irányú) és megkapod, mekkora a ládára ható eredő erő. Ezt elosztva a tömegével megkapod a gyorsulását (bővebben: Newton II. törvénye).

2009. jún. 1. 17:28
 2/3 A kérdező kommentje:

1. feladatban a Tk szerint 480N nekem 470N

2. feladatban pedig 0,3m/s helyett 1,17 jött ki nekem

2009. jún. 1. 18:13
 3/3 anonim ***** válasza:

A kérdező kommentje:

1. feladatban a Tk szerint 480N nekem 470N

2. feladatban pedig 0,3m/s helyett 1,17 jött ki nekem


Szia, ha még nem lenne meg a megoldás:


1: az eltérés abból adódik, hogy a tk g=10m/s2-el számol, te pedig helyesen 9.81-el


2: A válaszod azért rossz, mert F=m*a-val számoltál, és F helyére 470-et tettél, pedig nem akkora erő fogja gyorsítani! Ennek azerőnek egy része a csúszási súrlódás leküzdésére fordítódik, a maradék része pedig a gyorsításra. A gyorsításra fordított erő = 400*9,81*(0,12-0,9) = 117,72N!

A gyorsulás így a=F/m = 117,72N/400kg = 0,2943 ~= 0.3m/s2

2009. júl. 27. 10:18