2012. febr. 5. 11:26
1/3 BKRS válasza:
b=aq + r
(a,r) | aq + r
tehat (a,r) | b
mivel (a,r) | a is
ezert (a,r) | (b,a)
b-aq = r
(b,a) | b-aq
ezert (b,a) | r
tehat
(b,a) | (a,r)
(a,r) | (b,a)
(b,a) | (a,r)
tehat
(b,a) = (a,r)
2/3 BKRS válasza:
Latom mast nem erdekel ez a feladat, akkor leirom a masik megkozelitest:
Jelolje: t=(a,b)
valamilyen A,B egeszekre:
b=Bt,
a=At
es (A,B)=1
Bt = Atq + r
t(B-Aq) = r
vagyis t-vel oszthato r.
Mivel t-vel oszthato a is ezert t-vel oszthato (a,r) is.
jelolje k azt a szamot amire:
k*t = (a,r)
valamilyen, C,D egeszekre
a=Ckt
r=Dkt
b= Cktq+Dkt
b=kt(Cq + D)
vagyis kt - vel nem csak a oszthato, hanem b is.
viszont (a,b) =t tehat kt|t
tehat k = 1
(a,r) = t = (b,a)
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. febr. 11. 13:29