Szvandaaa kérdése:

Hány cm^3 2,186 mol/dm^3,1,126 g/cm^3 sűrűségű kénsavoldatot kell 1000cm^3 vízhez kevernünk, hogy pontosan 4,80 m/m%-os kénsavoldat képződjön? A 4,80m/m%-os oldat sűrűsége 1, 030g/cm^3.

A megoldásban 300cm^3 szerepel... Nekem ez sehogyan sem jön ki, szóval gondolom én hibázom, de sehogyan sem találom, hogy hol... Le tudnátok vezetni, légyszi? Előre is köszönöm!

2012. febr. 4. 17:30
 1/3 anonim ***** válasza:

1 dm3 oldatban van 2,186 mol kénsav

1000 cm3 oldatban van 2,186 mol kénsav

1000 cm3 kénsav oldat tömege 1126 g.

1126 g oldatban van 2,186 mol kénsav.

2,186 mol kénsav szorozva a kénsav moláris tömegével az, 2,186*98 vagyis 214,23 g.

1126 g oldatban tehát 214,23 g kénsav van.

Egyenesarányossággal meghatározható a kénsavoldat tömegszázaléka:

Ha 1126 g oldatban van 214,23 g kénsav, akkor

100 g oldatban hány (x) g kénsav van:

x/214,23=100/1126

x=19,03 g

Ez egyúttal jelenti azt, hogy a kénsavoldat 19,03 m/m%-os.

A keverés egyenlete:

x g, 19,03 m/m%-os oldathoz keverünk

1000 g, 0 m/m%-os vizet, és ami keletkezik, annak a tömege

---------------------------------------------------------

x+1000 g, 4,80 m/m%-os oldat.


19,03*x+1000*0=(x+1000)*4,80

19,03*x=4,80*x+4800

14,23*x=4800

x=337,32 g


Ez azt jelenti, hogy 337,32 g kénsav oldat állt rendelkezésünkre, de a kérdést térfogatban kell megadni, ami szintén egyenesarányossággal elvégezhető a sűrűségből:

Ha 1 cm3 oldat tömege 1,126 g, akkor

mennyi (y) cm3 oldat tömege 337,32 g.

y=337,32/1,126

x=299,6 cm3 ~ 300,0 cm3

Az eltérési hiba a kerekítés miatt lehetséges.

2012. febr. 4. 19:17
 2/3 anonim ***** válasza:
előző válaszolónak irnám,h én is ugy nézem,hogy ez igy jó,csak azt nem értem h egy adat miért nincs felhasználva,gondolok itt a 4,8%os oldat sűrűségére
2012. márc. 5. 10:23
 3/3 anonim ***** válasza:
Sokszor van félrevezetés.
2012. márc. 5. 22:48