Kiválasztottunk 21 szomszédos természetes számot és összeadtuk őket, de egyet kifelejtettük az összeadásból, így az összeg 1997 lett. Melyik számot felejtettük ki?

Kéne leírás is , hogyan lehet könnyedén kiszámolni.
2012. jan. 31. 17:11
 1/5 Kinga néni ***** válasza:

n-től n+20-ig a számok összege: (n+n+20)*21/2=(n+10)*21


ez n+x-szel több, mmint 1997, így:


(n+10)*21=1997+n+x

21*n+210=1997+n+x

20n=1787+x


4 megoldáspár van:


x=13, n=1800/20=90,


x=33, n=1820/20=91,

x=53, n=1840/20=92,

x=73, n=1860/20=93,


de ezek közül csak az első esetben teljesül, h x‹20, így


a kifelejtett szám 90+13=103

2012. jan. 31. 17:29
 2/5 A kérdező kommentje:

Határozzuk meg a következő összeget! 111+222+333+...+ =

A tagok száma 20.

2012. jan. 31. 17:36
 3/5 anonim ***** válasza:

Egy próbálgatás nélküli megoldás. :-)


Van egy számtani sor, melynél

a1 - az első elem

d = 1 - a differencia

n = 21 - a tagok száma

Sn - a sor összege

a(m) - a sor m-ik tagja

és a feltétel

Sn - a(m) = 1997


Mint azt Kinga anyó is korrekten leírta

Sn = (a1 + 10)*21


A sor m-ik tagja

a(m) = a1 + (m - 1)

A feltétel szerint

Sn - a(m) = (a1 + 10)*21 - (a1 + m - 1) = 1997

Zárójel felbontás és összevonás után marad

20*a1 - m = 1786


Most egy kis fazonírozás

20*a1 = m + 1786

20*a1 = m + 1786 - 6 + 6

20*a1 = (m + 6) + 1780

ebből

a1 = (m + 6)/20 + 89

Mivel m ≤ n = 21 lehet, a jobb oldal első tagja csak akkor lesz egész szám, ha

m = 14

======

így

a1 = 1 + 89

a1 = 90

======


Ellenőrzés

a(n) = 90 + (n - 1) = 90 + 20

a(n) = 110

így a teljes sor összege

Sn = (90 + 110)*21/2

Sn = 2100


Az m-ik tag

a(m) = a1 + (m - 1) = 90 + 13

a(m) = 103

A feltétel

Sn - a(m) = 1997

2110 - 103 = 1997


Tehát a megoldás jó!


DeeDee

**********

2012. jan. 31. 20:35
 4/5 anonim ***** válasza:

Bocs, egy elírás:

2110 - 103 = 1997

sor helyesen

2100 - 103 = 1997


DeeDee

********

2012. jan. 31. 20:37
 5/5 anonim ***** válasza:

A másik feladathoz:

Egy olyan számtani sor összegét kell meghatározni, melynél

a1 = 111

d = 111

n = 20

Sn = ?


Minden ismert, csak be kell helyettesíteni az összegképletbe.

2012. jan. 31. 20:47