Lendület, lendületmegmaradás, valaki el tudná magyarázni?


Elkezdtem készülni fizika érettségire a 11-12.es könyvből, és már rögtön a legelején megakadtam a lendület/lendületmegm./erő témakörnél. 4 feladatból egyiknél se az jött ki, ami hátul a megoldás (sőt, közelében sem jártam!:S) Pedig azt hittem, értem mit magyaráz a könyv. Leírok két példafeladatot, és ha valaki esetleg megoldaná, és úgy unblock az egészet röviden velősen elmagyarázná, az megköszönném :D


A feladatok lebutítva:

1, 18,2 kgos golyót fellövünk, majd fent 3 darabra robbant. 3,2 kg os darab 10 m/sal nyugatra, 5kgos darab 4,8 m/s al délre repül. Milyen irányú és nagyságú a harmadik darab lendülete és kezdősebessége?


2, 40g os labda 15 m/sal ütődik merőlegesen az ütőre, majd 17 m/sal pattan vissza szintén merőlegesen. A labda + ütő 0,001 secig érintkezett. Mennyi a lendületváltozás, és mennyi a teniszütő által a labdára kifejtett erő nagysága?


Köszönöm!


2012. jan. 30. 18:35
 1/4 anonim ***** válasza:

Az első feladatban ugye azt kell tudnod, hogy a lendület vektormennyiség. Ez eddig rendben. Ez pedig azt jelenti, hogy a lendület nem kezelhető ész nélkül számhalmazként.


Innentől kezdve kiszámolod tehát külön a nyugatra lövellő test lendületét ill. a délre lővellőét.


A kapott eredményeket vektorként kezeled, tehát a nyugatra lövellő lendületvektort berajzolod egy ábrába. (Ez balra mutat). A délié értelemszerűen lefelé. Ez utóbbit is berajzolod.


Most pedig eljutottunk oda, hogy van két vektorunk, kéne az eredője. Hát erre találták ki a paralelogramma módszert, ennek segítségével ábrádba megrajzolod az eredő vektort. (A paralelogramma módszert feltételezem, hogy matematikából ismered, ezért nem ismertetem).


Ennek az eredőnek a nagysága pedig - tekintve hogy derékszögű háromszögünk van - a jó öreg phytagoras tétellel számítható.


Ezután már csak a szög kéne, célszerűen tangens-el számítsd ki, hiszen a két befogó már eredetileg ismert, tehát számítási hibától mentes.

2012. jan. 30. 19:12
 2/4 anonim ***** válasza:

A második feladatban az erőlökés ugye az első kérdés - figyelembe véve, hogy ismert a sebességváltozás (dv=30m/sec)így:


dI=m*dv.


Newton II. törvénye pedig:


F=m*a=m*dv/dt alakba írható, ebből kiadódik a keresett ütközési erő, hiszen a dt idő ismert.

2012. jan. 30. 19:15
 3/4 haromdeci válasza:
5méter jobbra
2013. márc. 23. 14:36
 4/4 haromdeci válasza:
te nagy hülye ilyet nemtudsz
2013. márc. 23. 14:36