Értelmezési tartomány és értékkészlet vizsgálat?

Mi a különbség köztük? A megoldásukban úgy értem. S melyiknél kell a végén számegyenessel ábrázolni az intervallumokat?
2012. jan. 29. 15:09
 1/7 A kérdező kommentje:

ja és szorzattá alakításnál így írtuk fel órán kiemeléssel ezt :

(x+3)(x-2) + (x+3)(x-7) = 0


Tehát kiemelés : (x+3) (x-2+x-7)=0


Akkor itt cska az alényeg, hogy mindent leírjak kivéve azt amit kiemeltem? De régebben nem így csináltuk! :/

2012. jan. 29. 15:11
 2/7 anonim ***** válasza:

Az értelmezési tartomány az, ahol értelmes a függvényed. Vagyis meg kell nézned, hogy van-e olyan szám, amit nem lehet az x helyére behelyettesíteni. Például törtnél nem lehet a nevező 0, vagy négyzetgyökjel alatt negatív szám. Ha ábrázolva van a függvény, akkor az x tengelyen olvasod le.

Az értékkészlet a függvény által felvehető értékeket adja meg. tehát ha behelyettesíted az összes lehetőséget az x helyére, akkor milyen eredményeket kapsz. Ábrázolásnál az y-tengelyről olvasható le.


A másik kérdésedre meg a válasz, hogy igen. Így kell csinálni. Nem hiszem, hogy korábban is máshogy csináltátok, legfeljebb már kicsit elfelejtetted a dolgot és nem jól emlékszel rá. Vagy tudsz konkrét példát mondani?

2012. jan. 29. 16:47
 3/7 A kérdező kommentje:

Lehet tényleg elfelejtettem.


De igazából erre lennék kíváncsi :D


szal : gyök alatt a 3x= gyök alatt a x-5


ezt úgy oldottuk meg, hogy 3-x nagyobb/egyenlő 0 (tehát nem negatív szám) és x-5 nagyobb egyenlő 0


De van ugyanez itt csak + jellel a közepén : gyök alatt x-4 + gyök alatt y-2x = 0. Ezt pedig így írtuk : x-4 = 0 y-2x=0 és ugye utána egyenletrendezés és kész.


Az érdekel igazából, hogy mikor kell úgy írni, hogy nagyobb / egyenlő, mint nulla vagy csak szimplán egy egyenlőséget tenni közé és megoldani az egyenletet.


Más : -3x+7/-12 nagyobb/egyenlő 5

Ezt, hogy kell? (:

2012. jan. 29. 17:18
 4/7 A kérdező kommentje:
Bocsi ahol azt írtam, hogy egyenlő nulla ott *nem egyenlő nulla akart az lenni! :s
2012. jan. 29. 17:20
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy még aktuális-e. De azért leírom.


Az első egyenletnél pusztán kikötéseket írtatok. Azt, hogy a gyök alatt nem lehet negatív szám. Ezek után még szépen négyzetre kell emelni az egyenlet mindkét oldalát és megoldani.


A második egyenletnél, amit leírtál az már a megoldás. Ugye az látszik, hogy nem szokványos egyenlet, mert mindjárt két ismeretlen van benne. Itt a lényeg, hogy két gyökös kifejezés összege csak akkor lehet 0, ha mindketten egyenlőek nullával. Ehhez azt használjuk ki, hogy a gyökvonás eredménye mindig nemnegatív.


Tehát az elsőben gyakorlatilag értelmezési tartományt nézel (ugyebár milyen számok helyettesíthetőek x helyére, hogy értelmes legyen a kifejezés), a másodikban pedig értékkészletet (milyen számok lehetnek a végeredményei a műveletnek).

Nem tudom, mennyire voltam érthető. Nehéz így magyarázni.

2012. jan. 30. 09:05
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm :) Érthető :)
2012. jan. 30. 14:17
 7/7 anonim ***** válasza:

Ez a "mindent leírjak kivéve azt amit kiemeltem" szerintem meglehetősen rossz megközelítése a dolognak. Az 'x' egy szimbólum, de egyébként a kiemelés ugyanúgy működik, mintha számokkal végeznéd: például legyen

'x+3'='3'

'x-2'='2'

'x-7'='7'

Ekkor

3*2+3*7=3*(2+7)

2012. jan. 31. 10:07