SZÖVEGES FELADAT-10. osztály?


Egy boltban néhány termék árát felemelik:

a, Egy gyűrű árát kétszer emelik fel, másodszor kétszer annyi százalékkal, mint először. A kétszeri áremelés után az ezüst gyűrű 32%-al lett drágább. Hány százalékkal emelték az árát az egyes esetekben?

b, Az arany gyűrű árát is felemelték. Ami megmaradt annak az árát januárban feleannyi százalékkal csökkentették, mint amennyivel emelték. A kétszeri árváltozás után az arany gyűrűnél 8%-kal lett drágább. Hány százalékkal emelték az arany gyűrű árát decemberben?


2012. jan. 20. 17:01
 1/3 BKRS ***** válasza:

a) az elso aremeles: 100*x %

(1+x)*(1+2x)=1,32

2x^2 +3x -0.32 = 0

(5x+8)(10x-1)/25 = 0

mivel x nem negativ, ezert x = 1/10

Tehat az elso emeles 10% volt, a masodik meg 20%

Ellenorzes:

1,1*1,2=1,32

2012. jan. 20. 17:11
 2/3 BKRS ***** válasza:

b)

az elso aremeles x*100%

(1+x)(1-x/2)=1,08

(-1/2)x^2 +(1/2)x -0.08 = 0

-(5x-4)(5x-1)/50 = 0

vagyis ket megoldasunk is lesz:

1)

x=80% emeles majd 40%csokkentes.

Ellenorzes: 1,8*0,6 = 1,08


2)

x=20% aremeles majd 10% ar csokkentes:

Ellenorzes:

1,2*0,9 = 1,08

2012. jan. 20. 17:16
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi :)
2012. jan. 20. 19:31