Kémia. Nem tudom hogy van tovább. valaki help?


KÖSZÖNÖM ELŐRE IS!


a feladat: Hány mol/köbdeciméter koncentrációjú a 98 tömegszázalékos kénsav, melynek sűrűsége 1,84 g/köbcentiméter és tömege 100 g?


tehát a kénsav képlete H2SO4 moláris tömege 98

ki tudom számolni az n=m/M -et...

és itt akadtam el... hogyan tovább?


2012. jan. 11. 18:25
 1/10 Silber ***** válasza:

Felejtsd el.

Először is rendbe kell szedni, milyen adataink vannak:

%(m/m)=98 (H2SO4 o.)

m=100 g (H2SO4 o.)

Ró=1,84 g/cm^3 (H2SO4 o.)

M=98 g/mol (H2SO4)


Mit tudunk kiszámolni?

1.: Hogy mennyi H2SO4-et oldottunk fel.

%(m/m)=m(H2SO4)/m(H2SO4 o.)*100

Ebből megkapod m(H2SO4)-et. Vigyázz, ez a feloldott H2SO4 tömege, nem az oldaté (H2SO4 o.)!


2.: Hogy hány mól H2SO4-et oldottunk fel.

n(H2SO4)=m(H2SO4)/M(H2SO4)

Ebből megvan n(H2SO4).


3.: Az oldat térfogatát, hisz megvan a sűrűsége és a tömege.

Ró=m(H2SO4 o.)/V(H2SO4 o.)

Ebből megvan V(H2SO4 o.).


4.: Az oldat koncentrációját:

c(H2SO4 o.)=n(H2SO4 o.)/V(H2SO4 o.)

Ebből megvan c(H2SO4 o.).

2012. jan. 11. 18:44
 2/10 A kérdező kommentje:

tehát a tömegszázalék 98, mert 98(H2SO4)/100(kénsav oldat)*100=98


n=m/M

n=100/98=1,02


V=m/ró

V=98/1,84=53,26 köbcentiméter

ez lesz a H2SO4 oldat térfogata


a 4.-et letudnád másképpen írni? mert nekünk valami olyasmit mondott a tanárnő, hogy ha 1000 köbcentiméterben van xy akkor ..-ban X

csak az osztály kiabált, és semmit nem hallottam, csak valami ilyesmit. nem tudod hogy mit lehet ezzel kiszámolni? mert ha odairom hogy c=n/V (amit nem tanultunk még) akkor azt biztos megkérdezné hogy miért van úgy, meg honnan szedtem ezt.. ezt meg nem akarom..


és köszi az eddigieket, sokat segítettél:)

2012. jan. 11. 19:07
 3/10 Silber ***** válasza:

Rosszul számoltad a tömegszázalékot.

%(m/m)=m(H2SO4)/m(H2SO4 o.)*100

Behelyettesítés:

98=m(H2SO4)/100*100

98=m(H2SO4)

Ennyi az oldott anyag tömege, az oldaté pedig 100 g.

Így számold újra a többit.

Viszont a c=n/V képlet mindenképpen benne kell legyen a füzetedben vagy a tankönyvedben, mert enélkül nem lehet kiszámolni az oldat koncentrációját.

Értem mire gondolsz, de az egyenes arányosságot akkor lehet használni, ha meg van adva az oldat koncentrációja és ki kell számolni, mennyi anyagot kell belemérni. Példa:

"Hány mól NaCl-t kell feloldani 2 dm^3 oldat készítéséhez, ha az oldat koncentrációja 0,2 mol/dm^3?"

Ennek a menete:

0,2 mol NaCl van 1 dm^3 oldatban

x mol NaCl van 2 dm^3 oldatban

---------------------------------

x=2*0,2/1=0,4 mol NaCl

2012. jan. 11. 19:18
 4/10 A kérdező kommentje:

igen, tényleg benne van.

az "n"-t jól számoltam, nem? m=100 M=98 100/98=1,02


és a térfogat képletébe az oldat tömegét kell behelyettesíteni, igaz? nem az oldott anyag tömegét


ezért a c=n/V c=1,02/54,34 és akkor a c=0,018


de az 54,34 köbcentimétert nem kell átváltanom köb dm-be? mert a koncentráció mértékegysége mol/köb dm... akkor a váltószám 1000, és nem 54,34 lesz, hanem 0,05434 köb dm

és akkor a c=1,02/0,05434 c=18,77 mol/dm3


vagy nem jól gondolom?:))

2012. jan. 11. 19:33
 5/10 Silber ***** válasza:

Nem számoltad jól, mivel az oldat tömegét osztod a moláris tömeggel, és nem a tiszta H2SO4-et.

Tehát n=98/98=1 mol.

2012. jan. 11. 19:37
 6/10 A kérdező kommentje:
igen, tényleg.. és a köb cm-t(térfogat) át kell váltanom köb dm-be? mert az a mértékegysége.. pontosabban mol/dm3
2012. jan. 11. 19:41
 7/10 Silber ***** válasza:
Igen, mol/dm^3 használatos.
2012. jan. 11. 19:43
 8/10 A kérdező kommentje:

és mivel 1000 a váltószám, az 54,34 cm3 = 0,05434 dm3


nagyon nagyon nagyon köszönöm a segítséget! :) nagyon sokat segítettél.:)

2012. jan. 11. 19:45
 9/10 Silber ***** válasza:

Most már kíváncsi vagyok én is...

%(m/m)=m(H2SO4)/m(H2SO4 o.)*100

98=m(H2SO4)/100*100

m(H2SO4)=98 g


n(H2SO4)=m/M=98/98=1 mol


V(H2SO4 o.)=m(H2SO4 o.)/Ró(H2SO4 o.)=100/1,84 cm^3=1/18,4 dm^3


c(H2SO4 o.)=n(H2SO4)/V(H2SO4 o.)=1/(1/18,4)=18,4 mol/dm^3

2012. jan. 11. 19:51
 10/10 A kérdező kommentje:
igeeeen, nekem is ez jött ki! :D
2012. jan. 11. 19:54